Споживчі настрої українців погіршилися

Індекс споживчих настроїв в Україні у квітні 2023 року зменшився на 6,6 пункту та становить 84,6 пункту. Погіршилися очікування щодо змін особистого матеріального становища та розвитку економіки впродовж року та п’яти років.

Про це свідчать результати щомісячного дослідження компанії Info Sapiens.

Індекс поточного становища зріс і складає 52,2, що на 0,8 п. вище за рівень цього показника у березні.

Індекс економічних очікувань (ІЕО) у квітні зменшився на 11,5 п. та складає 106,2 п. Складові цього індексу зазнали таких змін:

  • індекс очікуваних змін особистого матеріального становища (х2) складає 99,4 п., що на 11 п. нижче за рівень цього показника у березні;
  • індекс очікуваного розвитку економіки країни протягом найближчого року (х3) зменшився на 8,4 п. та складає 89,3 п.;
  • індекс очікуваного розвитку економіки країни впродовж найближчих 5 років (х4) зменшився на 14,9 п. порівняно з минулим місяцем та складає 129,9 п.

Водночас індекс інфляційних очікувань зменшився на 5,3 п. та складає 172 п. Очікування українців щодо курсу гривні впродовж найближчих 3 місяців покращилися: індекс девальваційних очікувань зріс на 2,5 п. та складає 128,2 п.

«Індекс поточного становища у квітні залишається стабільним, причому загальний показник споживчих настроїв дещо знизився за рахунок падіння індексу економічних очікувань. За нашими іншими дослідженнями також спостерігаємо зростання частки песимістично налаштованих українців у квітні. Але знову таки, йдеться про очікування від майбутнього, а не оцінку стану на даний момент», — коментують аналітики Info Sapiens.

Індекс споживчих настроїв в Україні визначають на підставі вибіркового обстеження домашніх господарств країни. Під час дослідження опитують 1000 осіб віком від 16 років на неокупованих територіях. Теоретична похибка вибірки не перевищує 3,1%. Значення індексів можуть змінюватися в межах від 0 до 200.