Інвестори поспіхом скуповують землі в Україні перед подорожчанням на 70%: наскільки вигідно вкладатися в гектари

Попит на сільськогосподарську землю в Україні зростає. Інвестори та агробізнес поспішають купити гектари перед відкриттям ринку землі для юросіб 2024 року, що може призвести до подорожчання активів на 70%. Про це повідомляє “Forbes Україна”.

“До війни ми мали два оголошення про продаж землі та одне про купівлю, а тепер на одну заявку на продаж припадає шість з боку покупців”, – говорить голова Асоціації землевласників України Сергій Кулішов.

Зростання попиту підтверджують і в проекті KupiPai, де обсяги угод щомісяця зростають у багато разів – йдеться про тризначні цифри.

Найбільший запит від покупців припадає на землі, віддалені від кордонів РФ, Білорусі та фронту. Рейтинг найпопулярніших регіонів серед інвесторів очолює Полтавська область, де гектар коштує від $2000, тоді як рік тому ціна коливалася близько $1500-1700.

При цьому найдорожчою, за даними KupiPai, є с/г земля на Черкащині – понад 100 000 грн за га. Понад 80 000 грн за гектар платили у Київській і Хмельницькій областях. Середня ціна 1 га землі у першому кварталі становила 54 500 грн, або $1416.

Зі свого боку МінАПК дає дещо менші цифри. У лютому, за даними міністерства, гектар у середньому коштував 39 000 грн, або $977 в еквіваленті. Аналітики вважають, що ці відомства можуть бути занижені.

“Велику кількість угод укладають за нормативною грошовою оцінкою землі. Так можна зменшити розмір податків і провести інші угоди готівкою. У середньому різниця між ринковою ціною і нормативною грошовою оцінкою – 2-2,5 раза”, – каже керівник проекту KupiPai від Concorde Capital Володимир Радько.

Загалом лише за 2022 рік земля подорожчала на 30%, а до 2024 року може підскочити в ціні ще на 70%. Інвестиція у землю, за даними експертів, може давати 10-15% річних у валюті від орендної плати.