Блокада кордону: товарообіг України скоротився на $1,5 млрд

Зменшення обсягу зовнішньої торгівлі через обмеження руху вантажного транспорту через західні кордони України за листопад і грудень оцінюється у $1,5 млрд.

Про це повідомили у Національному банку України у відповідь на запит «РБК-Україна».

У листопаді скорочення склало $860 млн, а в грудні — $620 млн.

«За оцінками НБУ, блокада окремих наземних пунктів пропуску через західні кордони України зумовила втрати експорту в листопаді на суму $160 млн та зниження імпорту на $700 млн», — йдеться у документі.

Більші втрати імпорту зумовлені його вищою залежністю від автоперевезень порівняно з експортом, зазначили в Нацбанку. За даними Держмитниці, у 2023 році частка автомобільного транспорту у вартісних обсягах експорту становила близько 35%, імпорту — 70%.

«Втрати імпорту у листопаді вдалося частково компенсувати завдяки нарощуванню постачань іншими шляхами, зокрема залізницею, а втрати експорту — завдяки нарощуванню постачань через новий морський коридор, обсяги перевезень яким за результатами листопада впритул наблизилися до найвищих значень перевезень зерновим коридором», — повідомили в регуляторі.

Переорієнтація імпортних постачань пального на залізничний транспорт, подальше нарощування перевалки як експортних, так і імпортних вантажів через новий морський коридор та певне послаблення блокади протягом другої декади грудня дає змогу зменшити оцінки подальших втрат експорту до $120 млн на місяць, а імпорту — до $500 млн на місяць.