Українська соя втрачає конкурентоздатність

Ажіотаж на українському ринку сої, який спостерігався останніми місяцями, може піти на спад на тлі змін на світових ринках.

Такий прогноз зробили аналітики сільгоспкооперативу ПУСК, створеного у межах ВАР.

Під впливом зниження цін на американську сою експерти прогнозують відкладений обвал цін на українському ринку. Очікується, що падіння цін не відбудеться раніше січня, оскільки ринок ще рухається по інерції.

«Пропозиція на ринку сої вкрай низька, незважаючи на достатні обсяги олійної культури всередині країни. Але є величезний попит, який генерують трейдери та інші покупці. Останніми місяцями ціни постійно росли. Продавці сої спостерігали, що олійна додає в ціні $5-10 на тонні мало не щотижня, тож очікували подальшого зростання і притримували товар», — зазначили фахівці.

Здешевлення американської сої може призвести до падіння попиту та цін на український аналог.

«Варто зважати, що ціни на соєві боби з США відчутно знизилися на ринках FOB і CIF. До прикладу, постачання української сої до Іспанії наразі рахуються у діапазоні $240-250 за тонну, до Італії — $245 за тонну, в той час як американська соя може поставлятися до цих країн із цінниками у діапазоні $210-215 за тонну. Тобто українська соя втрачає конкурентоздатність за ціною на названих ринках, а також у Туреччині та Єгипті, яким також вигідніше купувати американську сою», — зазначають аналітики.

Проте ринок ще рухається по інерції, і обвал цін на українську сою не настане раніше січня.

«Ми отримуємо перші сигнали щодо можливого падіння цін на сою. Сьогодні ціни в наших портах на рівні $465 за тонну виглядають уже дивно, але ринок рухається по інерції. Трейдери намагаються по максимуму відправити українську сою за раніше укладеними контрактами. Тому поки що соя дешевою не буде. Але вже в січні можна очікувати падіння цін на українську сою, якщо американська олійна продовжить стояти на низьких цінових рівнях», — прогнозують у ПУСК.

Наразі соя залишається лідером за прибутковістю серед інших сільськогосподарських культур. Протягом найближчого тижня умовні ціни за тонну будуть знаходитися на таких рівнях: 17000-17700 грн СРТ-завод, $430-440 СРТ-порт, $445-460 DAP Польща-Румунія.