Зеленський підписав закон про обмеження відсотків за мікрокредитами до 1% на день

21 грудня Президент України Володимир Зеленський підписав закон, прийнятий місяць тому, який встановлює ліміти на процентні ставки за мікрокредитами.

Згідно з новим законом, максимальна денна процентна ставка за мікрокредитами не може перевищувати 1%. На перехідний період передбачено вищі ставки: 2,5% протягом перших 120 днів і 1,5% протягом наступних 120 днів.

Порушення цих обмежень буде каратися штрафом від 5 000 до 10 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 85 000 до 170 000 гривень) за кожен випадок порушення.

Закон також забороняє укладення договорів про споживчі кредити з особами, які зареєстровані в реєстрі лудоманів, особливо у випадках, коли відомо про використання кредитних коштів для азартних ігор.

Ініціатором прийняття цього закону виступив Національний банк України, метою якого було посилення захисту прав споживачів. Нацбанк вказав на те, що багато фінансових компаній, які надають мікрокредити, часто ігнорують перевірку кредитоспроможності позичальників, а ризик неповернення кредитів компенсується високими процентними ставками.

Зараз середня денна ставка за мікрокредитами становить близько 2,5%, що в перерахунку на річну ставку складає приблизно 913%.

В результаті, за останні шість місяців, близько 90 000 позичальників потрапили в ситуацію непосильного боргового навантаження. Також понад 200 000 позичальників знаходяться в стані хронічної заборгованості, часто змушені брати нові кредити для погашення попередніх заборгованостей.