Який курс гривні відносно долара — індекс Біг-Маку

Безліч українців чекали відкриття McDonald’s, але заступник голови депутатської фракції партії «Голос», перший заступник голови Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики Ярослав Железняк мав на цю подію свої плани — підрахувати індекс Біг-Маку, щоб дізнатись, який реальний курс гривні відносно долара.

За його словами, цей індекс The Economist не включив у свій липневий апдейт.

«Нагадаю, що цей індекс видання розраховує з 1986 року, щоб таким чином проаналізувати, наскільки «коректні» курси національних валют відносно до долару. По теорії паритету купівельної спроможності, при адекватному курсі валют, один і той самий продукт буде коштувати однаково в різних країнах», — написав нардеп.

Так, ціна Біг-Маку в Україні наразі становить 101 грн. На момент розрахунку липневого індексу, Біг-Мак в США коштував $5,15. Таким чином, співвідношення 1:19,6. Тобто, відповідно до цін Біг-Маку, офіційний курс мав би становити 19,6 грн/дол. Офіційний курс Нацбанку зараз: $1 = 36,6 грн/дол. «Отже, гривня недооцінена на 46,4%. Десь між Туреччиною та Філіппінами», — каже експерт.

Він підкреслив, що загалом серед всіх проаналізованих країн до ТОП-5 найбільш недооцінених валют увійшли валюти Румунії (ціна на Біг-Мак на 55,7% нижча), Індонезії (-54,6%), Південної Африки (-54,5%), Індії (-53,6%) та Єгипту (-52,9%).

Найбільш переоціненими валютами виявилися швейцарський франк (+30,3%), норвезька крона (+21,6%), уругвайський песо (+18,1%), шведська крона (+8,5%) та канадський долар (+2%).