Як змінилися ставки за депозитами для бізнесу

Згідно зі свіжим опитуванням НБУ, банки в Україні фіксують зниження ставок за депозитами бізнесу та здешевлення власного капіталу

Про це повідомляє пресслужба регулятора з посиланням на результати щоквартального опитування банків про умови фондування.

Так, вартість залучення банками пасивів знижується два квартали поспіль передусім завдяки здешевленню депозитів корпорацій. У першому кварталі 2024 року банки очікують на зниження ставок для бізнесу і домогосподарств за сталих обсягів коштів клієнтів.

«Обсяги зобов’язань банків упродовж ІV кварталу загалом зросли переважно завдяки залученню коштів від домогосподарств і корпорацій. Водночас вперше за два з половиною роки в окремих великих банках дещо збільшилися обсяги оптового фондування (облігації, кредити міжнародних фінансових організацій чи материнських банків, довгострокове рефінансування тощо)», — йдеться у звіті.

Зазначається, що активнішому залученню коштів домогосподарств банками сприяли передусім регуляторні вимоги. Залучення від бізнесу здебільшого зростали завдяки пропозиції самих клієнтів. При цьому суттєво зменшився вплив рівня відсоткових ставок, який протягом минулого року був визначальним чинником зростання депозитів клієнтів.

Як показало поточне опитування, оптове фондування планували залучати переважно великі банки і очікували це зробити вже у І кварталі.

Майже дві третини респондентів повідомили про зниження вартості коштів бізнесу, водночас ціна депозитів населення та оптових залучень суттєво не змінилася. Банки й надалі очікують на здешевлення коштів.

«На подальше здешевлення коштів корпорацій у І кварталі очікують 69% респондентів, коштів населення — 50%. Ціна оптового фондування, за прогнозами банків, не зміниться, — йдеться у звіті.  — Частка фондування у валюті упродовж 2023 року знижувалася. Більше половини опитаних очікують на продовження цього тренду в I кварталі».

У НБУ наголошують, що строковість фондування в ІV кварталі дещо знизилася, проте в наступні 12 місяців банки не очікують змін.

Уперше за 2,5 роки майже половина респондентів повідомили про зниження вартості капіталу. Банки очікують на подальше зменшення вартості капіталу.