В українського бізнесу поменшало оптимізму на найближчі місяці

Частка підприємств, які планують зростання виробництва в найближчі три-чотири місяці, у квітні знизилася до 50,2% з 60,1% у березні.

Про це свідчать результати опитування Інституту економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД), пише «Інтерфакс-Україна».

«Виробничі показники зростали, і вони, мабуть, були найкращими за весь час проведення опитувань. Водночас очікування на найближчі місяці стали не настільки оптимістичними», — зазначила виконавчий директор ІЕД Оксана Кузяків.

У квітні частка підприємств, що працюють на повну потужність, сягнула 8% проти 5% у березні, а тих, що працює майже на повну потужність (75-99%), зросла з 47% до 50%, тоді як узагалі не працюють 3% опитаних. Зазначено, що експортна активність залишається без суттєвих змін.

Рейтинг перешкод для ведення бізнесу виглядає так:

  • зростання цін на сировину та матеріали — проблема заважала 68% опитаних;
  • труднощі з перевезенням сировини або готових товарів на території України — 43%;
  • зменшення попиту на продукцію — 37% опитаних;
  • розрив ланцюжків постачань — 33% (на 9% менше, ніж місяцем раніше);
  • нестача робочої сили внаслідок призову та/або виїзду співробітників — 31%;
  • перебої з електро-, водо- або теплопостачанням — 29% (на 17% менше, ніж у березні).

Крім того, у квітні підприємства також знизили оцінку небезпеки роботи з 31% до 25% (опитування відбулося до початку хвилі ракетних обстрілів), що опустило цей фактор на сьоме місце.

Фінансово-економічна ситуація на підприємствах поліпшується другий місяць поспіль: частка тих, хто вважає, що вона поліпшується, зросла з 41% до 50%, що погіршується — знизилася до 30%, а що «нічого не змінилося» — збільшилася до 21%.

Невизначеність у дворічній перспективі потроху зростає: 57,7% опитаних складно спрогнозувати діяльність підприємства, тоді як місяцем раніше таких було на 1 п. п. менше.

Після деякого прогресу в березні у квітні підприємства знову повідомляють про посилення проблем із пошуком персоналу. Стало складніше знаходити кваліфікованих співробітників 26,9% респондентів проти 19,9% місяцем раніше, некваліфікованих співробітників у квітні легко було знайти лише 4,9% опитаних, тоді як у березні таких було 7%.

В опитуванні взяли участь 560 підприємств різних розмірів із 21 регіону України. Опитування тривало з 17 до 30 квітня.