В Україні з’являться сотні нових електростанцій: Рада схвалила законопроект щодо зеленої енергетики

Верховна Рада на засіданні 2 травня ухвалила у першому читанні законопроект №9011-д про зелену трансформацію енергетичної системи України. Він запроваджує механізм самовиробництва – дозволяє споживачам встановлювати у себе об’єкти електрогенерації та продавати надлишки електроенергії у мережу за ринковими цінами. Про це повідомив голова парламентського ЖКГ-комітету Андрій Герус.

“Таким чином ми підвищимо стійкість енергосистеми завдяки збільшенню кількості генеруючих установок. Очікується поява сотні нових об’єктів генерації по всій країні”, – вважає нардеп.

За його прогнозами, 2023 року очікується запуск понад 5000 нових об’єктів генерації (з них більша частина на стороні споживача) сукупною потужністю понад 500 МВт.

Законопроект запроваджує гарантії походження “зеленої” електроенергії, які підтвердять “зелений” статус української електроенергії, що виробляється з відновлюваних джерел (сонце, вітер, біомаса, біогаз, ГЕС). Це звільнить від ввізного податку вироблені з використанням такої е/е товари ЄС.

Крім того, проект дозволяє виробникам самостійно (а не через ДП “Гарантований покупець”) продавати ресурс на ринку з доплатою “ГарПоку”. У свою чергу, “ГарПок” зможе експортувати “зелену” енергію.

Проект закону зберігає стимули для виробників до кінця 2023 року і запроваджує довгострокові стимули для малих домашніх сонячних електростанцій, а також опцію Net Billing (чистий продаж) для домогосподарств.