Урожай високоолеїнового соняшнику в Україні зросте незначно

Виробництво високоолеїнового соняшнику схильне до циклічності, підсумки попереднього сезону мають великий вплив на наступний маркетинговий рік.

Про це повідомляє аналітик олійного ринку «УкрАгроКонсалт» Світлана Купрєєва.

Попередній 2021/22 МР став для високоолеїнового сегмента випробуванням, як і для інших аграрних ринків. Серед ключових моментів:

  • зростання експорту сировини, спричинене початком війни росії на території України;
  • окупація частини територій, логістичні проблеми під час експорту продукції;
  • високі перехідні запаси високоолеїнового соняшнику;
  • більшу частину сезону розмір премії варіювався в діапазоні 500-600 грн/т, виняток склали листопад і грудень 2021 року, коли разом зі зростанням цін на соняшник збільшився і розмір премії на високоолеїнові сорти за підтримки попиту імпортерів.

В 2022/23 МР посівні площі високоолеїнового соняшнику скоротилось на 43%, урожай — на 49%, експорт високоолеїнової олії — на 33%.

«Ключовими проблемними питаннями залишаються війна, нестабільність роботи зернового коридору, а нині ще й заборона на імпорт сільськогосподарських товарів з України до країн Східної Європи, що також торкнеться і «високоолеїнки», крім того, у разі зниження премії реалізація та змішування високоолеїнового соняшнику разом зі звичайним», — пояснює аналітик.

Експорт високоолеїнового соняшнику (вересень-квітень) склав понад 138 тис. т проти 97 тис. т за весь минулий сезон.

«В основі прогнозу на новий сезон домінують негативні фактори, проте очікується незначне відновлення площ під впливом загальних тенденцій розширення посівів олійних культур (+8% до 2022/23 МР)», — прогнозує експерт.