Україна збільшила експорт яблук у 2,4 раза попри війну

Українські садівники у сезоні-2022/23 змогли відновити експорт свіжого яблука до країн Південно-Східної Азії та Близького Сходу, незважаючи на заблоковані морські порти.

Про це повідомляє EastFruit.

«Країни Близького Сходу у новому сезоні стали головним напрямком експорту свіжого яблука у сезоні-2022/23 після початку збирання осінніх сортів. Зокрема, ОАЕ знову стали основним покупцем, купивши за перші три місяці сезону майже 3 тис. т українського свіжого яблука», — поділився економіст інвестиційного департаменту продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак.

Серед головних імпортерів яблука з України були Саудівська Аравія, Катар, Ірак, Кувейт та Оман.

«Особливо показовим для мене є відновлення експорту до Малайзії, де українське яблуко здобуло добру репутацію. Адже ця країна дуже далеко від України, а логістика істотно подовжилася і подорожчала. Проте українські садівники довели, що вони продовжують знаходити рішення навіть у таких складних умовах та зберігати присутність на стратегічно важливих для України ринках збуту», — додав експерт.

Протягом кількох місяців з початку повномасштабного вторгнення рф садівники та трейдери України змогли знайти нові логістичні маршрути та відновити постачання до найбільш віддалених країн. За словами аналітиків, доходи виробників знизяться через зростання витрат на логістику, проте вони дозволять покривати витрати на виробництво для ефективних садівників, закладаючи фундамент для активної експансії на зовнішні ринки після перемоги над російським агресором.

Так, за перший квартал сезону-2022/2023 (серпень-вересень) порівняно з тим же періодом минулого сезону Україна наростила експорт яблука до ОАЕ на 2% і Катару — на 11%. Також різко більш ніж утричі зріс обсяг експорту свіжого українського яблука до Узбекистану. Водночас експорт до країн ЄС досить різко знизився. Серед країн ЄС, які продовжували у першому кварталі імпортувати значні обсяги яблука з України, можна відзначити лише Румунію та Швецію.

Якщо ж оцінювати календарний рік, то за перші 10 місяців 2022 року Україна експортувала, попри розв’язану росією війну, у 2,4 раза яблука більше, ніж за той же період 2021 року.