Україна почала відбирати частки європейського ринку лохини у Польщі

Україна за підсумками 2023 року встановила історичний рекорд експорту лохини, вперше поставивши на зовнішні ринки трохи понад 4 тис. т цієї ягоди у свіжому вигляді.

Як повідомляє EastFruit, для учасників ринку такий показник експорту став великою несподіванкою з огляду на воєнну агресію росії проти України та величезні логістичні складнощі, з якими стикалися українські експортери внаслідок блокування кордонів польськими чи то фермерами, чи то автоперевізниками.

«В Україні дуже багато молодих плантацій лохини, тому середня врожайність, а отже і виробництво ягоди зростає природним чином, навіть без збільшення площ. Однак і площі лохини в країні також продовжують зростати, оскільки на тлі зростаючого експорту ягоди цей бізнес залишається інвестиційно привабливим за умови розумного підходу до його планування та впровадження. Ну і третій важливий фактор — це зниження внутрішнього попиту після того, як мільйони громадян України були змушені покинути свою країну, рятуючись від агресії північного сусіда», — говорить економіст інвестиційного департаменту Продовольчої й сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак.

Він також додає, що торік погодні умови для формування високого врожаю лохини були майже оптимальними, а наприкінці сезону з’явився несподіваний бонус для експортерів.

«Урожайність лохини в Перу, найбільшому світовому експортері цієї ягоди, різко знизилася внаслідок занадто спекотної погоди під час її цвітіння. Це призвело до обвалу експорту і різкого зростання цін на лохину в Європі в той період, коли вони зазвичай знижуються. Це стало поштовхом до зростання експорту в нестандартний для України період — у серпні-вересні, причому за дуже високою ціною», — пояснює Андрій Ярмак.

Також зазначається, що важливим фактором успіху українських експортерів лохини на зовнішньому ринку стала диверсифікація постачань. Польща перестала бути надійним партнером, тому українські експортери досить успішно намагалися шукати альтернативи цьому покупцеві. І це давало змогу здебільшого отримати вищу ціну на ягоду.

У підсумку 2023 року експорт лохини з України до Польщі знизився на 39%. А ось експорт української лохини до Німеччини, яка є головним ринком збуту для лохини з Польщі, зріс у 18 разів. Іншими словами, Україна почала відбирати частку ринку лохини Німеччини у Польщі, пояснюють експерти.

Також істотно — на 37% — зріс експорт української лохини до Нідерландів, більш ніж у 4 рази — до Іспанії та низки інших країн Євросоюзу. Крім того, на 11% зріс експорт лохини з України до Великої Британії, яка входила до четвірки головних ринків збуту.

«Ба більше, з’явилися перші українські компанії-виробники, які стали поставляти лохину безпосередньо в провідні мережі Євросоюзу. Це примітно тим, що ці мережі супермаркетів мають високий рівень вимог до якості продукції та ритмічності постачань», — підсумували фахівці.