Україна має усі шанси повністю реалізувати потенціал ринку олії

Україна за перше півріччя 2022/23 МР реалізувала близько 69% експортного потенціалу ринку соняшнику та 63% — ринку соняшникової олії.

Про це повідомила аналітик олійного ринку «УкрАгроКонсалт» Світлана Купрєєва.

«Наразі потенціал олійно-жирової галузі залишається стабільним навіть з урахуванням зниження переробних потужностей.

Невизначеність у питанні продовження експорту українських сільськогосподарських товарів морським шляхом знову практично паралізувала зовнішню торгівлю, що може негативно позначитися на роботі заводів із виробництва соняшникової олії та призвести до зниження обсягів переробки до мінімуму після високих показників», — зазначила експерт.

Важливим внутрішнім фактором, що впливає на роботу олійно-жирової галузі, за її словами, є відтік сировини на експорт. В Україні вже порушено питання регулювання експорту соняшнику на законодавчому рівні.

«З боку ключових світових імпортерів — Індії та Китаю — в 2022/23 МР очікується відновлення попиту на всі види основних рослинних олій (пальмова, соєва, соняшникова), крім імпорту соєвої олії до Індії (-25%)», — прогнозує експерт.

Нестабільна ситуація в Україні призводить до переорієнтації ринків соняшникової олії:

  • загострюється конкуренція між Україною та росією на ринках Китаю та Індії, де Україна залишається ключовим постачальником, при цьому росія збільшує експортні відвантаження;
  • збільшується експорт соняшникової олії з Болгарії, Румунії, Туреччини, Аргентини.

«Незважаючи на всі труднощі та особливості поточного сезону, потенціал ринку олії України може бути реалізований повністю», — прогнозує  Світлана Купрєєва.