Рафінація — один зі шляхів вирішення проблем виробників олії

Олійно-жирова галузь України у 2022/23 МР стикнулась із низкою викликів — низьким урожаєм соняшнику, відключенням електроенергії, проблемами з реалізацією продукції та логістичними проблемами.

Про це заявила аналітик олійного ринку «УкрАгроКонсалт» Світлана Купрєєва.

«Великі перехідні запаси соняшнику та готової продукції, які спочатку розглядались як тягар, компенсували зниження врожаю і дали змогу працювати галузі та збільшити показники експорту нашого стратегічного товару — соняшникової олії. Деякі гравці обрали рафінацію як один зі шляхів вирішення поточних проблем та підтримання бізнесу в дієвому стані», — зазначила вона.

У 2022/23 МР експорт рафінованої соняшникової олії зріс на 7% проти попереднього сезону. Темпи відвантажень рафінованої олії були досить стабільними протягом усього сезону.

«Частка експорту рафінованої олії у загальному експорті знизилася, при цьому залишилась одним із найбільших показників — 9,7%», — додала Купрєєва.

Україні вдалося зберегти широку географію експорту рафінованої соняшникової олії — майже 120 країн. У структурі експорту ключова позиція належить ЄС, але частка знизилася до 40% проти 45% роком раніше. До топімпортерів увійшла Туреччина, Малайзія та Йорданія.

«У 2023/24 МР очікується зниження загального експорту соняшникової олії на 7,6%, рафінованої соняшникової олії — на 8,6% (до 0,5 млн т)», — прогнозує експерт.