Рада обмежить відсотки за мікрокредитами: як це вплине на українців

Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт № 9422 про обмеження ставок мікрокредитувальників.

Про це повідомив нардеп Ярослав Железняк у себе в Telegram.

“Законопроєкт пропонує обмежити максимальну ставку на рівні 1% на день. Станом на зараз вона буває 2−3% і більше”, — зазначив він.

В 2022 році розмір виділених мікрокредитів скоротився більш ніж у два рази, становлячи 23,9 млрд гривень порівняно з 65 млрд гривень у 2021 році. Кількість МФО на ринку також зменшилася з 144 до 98.

Ярослав Железняк у себя в Telegram

Ярослав Железняк у себя в Telegram

Національний банк України розглядає можливість встановлення лімітів на процентні ставки, зниження ексцесивного боргового навантаження на окремих клієнтів, а також введення додаткових штрафних заходів за невиконання встановлених нормативів.

Згідно з даними від Нацбанку, з 144 мікрофінансових організацій (МФО), що діяли на ринку до початку військових дій, на даний момент функціонує 98.

Незважаючи на зменшення числа фірм, що надають мікрокредити (до 25 000 грн), кількість таких кредитів продовжує зростати з кварталу в квартал. Проте, середня сума позики трохи знижується.

За перше півріччя 2023 року, українці оформили понад 3,8 мільйона мікропозик на суму 18,4 млрд гривень, відповідно до даних від Опендатабот.

опендатабот

Спендатабот

Для порівняння, протягом всього 2022 року, сума мікрокредитів становила 23,9 млрд гривень. Загальна сума заборгованості перед МФО вже досягла 8,9 млрд гривень.

В середньому, кожного місяця українці оформлюють 650 000 мікропозик, що майже на півтора раза більше, ніж у 2022 році. Станом на 1 липня 2023 року заборгованість перед МФО складає 8,9 мільярда гривень. Це на 1,7 раза менше, ніж рік тому, коли сума боргу становила 14,9 мільярда, та на 22% менше в порівнянні з кінцем першого півріччя 2022 року (11,4 мільярда гривень).

Відзначимо, що нестабільна економічна ситуація, погіршена карантинними обмеженнями, змушує багатьох українців звертатися до мікрокредитів як до можливості швидко заробити кошти. Рекламні промо-акції, доступність кредитування онлайн та обіцянка швидкого кредитування без перевірки доходів спонукають людей до таких фінансових рішень.

Занадто часто позичальники не звертають належної уваги на умови кредитів, які можуть включати додаткові комісії, штрафи за прострочення та високі процентні ставки. Це може призвести до суттєвого збільшення фінансового тягаря та затягнення в боргову пастку.