Попит на іпотеку стався у 2022 році: кредити брали лише на вторинну нерухомість

2022 року банки видали 2009 іпотечних кредитів на 1,96 млрд грн. Це у 5,3 разу менше за кількістю договорів та у 4,3 разу – за загальною сумою, якщо порівнювати з попереднім роком, повідомила прес-служба НБУ з посиланням на щомісячне опитування серед фінустанов.

Дві третини від загальної кількості договорів припала на січень-лютий – на початок повномасштабного вторгнення РФ. У березні-травні іпотечні кредити не надавалися взагалі, влітку видачі були поодинокі.

Але вже з вересня іпотека почала поступово відновлюватись. Восени банки видали 252 іпотечні кредити на 280 млн грн, а у грудні – 405 кредитів на 500 млн грн. Це найвищий місячний показник із початку війни. Про видачу нової іпотеки у грудні поінформували чотири банки.

Стимулювали ринок іпотеки держпрограми “Доступна іпотека” та “єОселя”, в рамках яких позичальники можуть отримати кредити за зниженими відсотковими ставками 7% та 3% річних відповідно.

Під час війни банки переважно кредитують купівлю житла на вторинному ринку – 99% усіх нових іпотечних кредитів у червні-грудні.

У регіональному розрізі більше іпотечних кредитів за цей період видали у Києві та Київській області – 241 договір на близько 345 млн. грн. (43% від загального обсягу). Далі йде Волинська область – 48 договорів на 60 млн грн (8%), Вінницька – 37 договорів на 50 млн грн (6%) та Чернігівська – 54 договори на 47 млн грн (6%).

У НБУ наголосили, що щомісячні результати опитування – самооцінка банками іпотечних портфелів. Тому вони можуть не співпадати із офіційною статистикою Нацбанку.