Настрої бізнесу погіршилися у грудні

Український бізнес у грудні погіршив оцінки поточних результатів та перспектив своєї діяльності.

Про це свідчить індекс очікувань ділової активності (ІОДА), який Національний банк розраховує щомісяця.

Зазначається, що у грудні 2023 року ІОДА знизився до 45,7 з 49,1 у листопаді.

На оцінку негативно вплинули невизначеність із тривалістю бойових дій, ризики неритмічності надходжень і недостатності обсягів міжнародної допомоги, зростання витрат на логістику через блокування кордону, високі ціни на пальне, звуження інвестиційного попиту, брак кваліфікованих кадрів та послаблення попиту.

«Підприємства торгівлі після дев’яти місяців поспіль позитивних очікувань погіршили оцінки своєї ділової активності унаслідок скорочення обсягу імпорту товарів через блокування кордону та зниження купівельної спроможності населення: секторальний індекс у грудні знизився до 46,9 з 50,9 у листопаді. Торговельні компанії очікували на зменшення обсягів товарообороту та закупівлі товарів для продажу, водночас поліпшили оцінки щодо залишків товарів для продажу», — говориться у повідомленні.

Підприємства промисловості очікують погіршення результатів своєї економічної діяльності, зважаючи на зменшення обсягів експортно-імпортних операцій, зростання витрат на логістику через блокування кордону та високі ціни на пальне: секторальний індекс у грудні знизився до 46,9 (у листопаді — 49,2). Оцінки щодо залишків готової продукції погіршилися, крім того, посилилися негативні оцінки щодо обсягів нових експортних замовлень на продукцію, а також обсягів незавершеного виробництва.

Підприємства сфери послуг посилили негативні оцінки результатів своєї поточної діяльності — секторальний індекс становив 44,0 порівняно з 48,4 у листопаді. Сфера будівництва хоча й покращила прогноз, однак надала найпесимістичніші серед інших секторів оцінки економічних результатів своєї діяльності, зважаючи на сезонне падіння економічної активності, звуження інвестиційного попиту та брак кваліфікованих кадрів: секторальний індекс становив 42,1 (у листопаді — 40,6).

У НБУ уточнили, що щомісячне опитування підприємств проводилося з 4 до 21 грудня 2023 року. В опитуванні взяло участь 426 підприємств. Серед опитаних підприємств 44,6% — компанії промисловості, 28,9% — сфери послуг, 21,8% — торгівлі, 4,7% — будівництва; 34,5% респондентів — великі підприємства, 27,7% — середні, 37,8% — малі. 33,1% опитаних підприємств здійснюють експортні та імпортні операції, 9,6% — лише експортні операції, 16,0% — лише імпортні операції, 41,3% — не здійснюють зовнішні економічні операції.