Найбільше франшиз відкрито у сфері громадського харчування та продуктовому ритейлі

У 2022 році підприємці евакуювали обладнання та команди на захід країни, оптимізували бізнес-моделі й створили проєкти за кордоном.

Про це розповіла співзасновниця та виконавча директорка консалтингової компанії MOST Franchising Катерина Бенівська, пише SPEKA.

За інформацією консалтингової компанії MOST Franchising, після того, як минув шок від 24 лютого, ринок франшиз почав відновлюватися.

Протягом 2022 року найбільше точок відкрили:

  • у сфері громадського харчування — 47%;
  • у продуктовому ритейлі — 31%;
  • у ритейлі побутових товарів, електроніки — 14%;
  • у сегменті медичних лабораторій — 2%;
  • інше — 6%.

Експерт відзначила, що через повномасштабну війну географія українського ринку франшиз суттєво змінилася. Підприємці найчастіше запускали нові проєкти у Києві (приблизно 24%) та на заході країни (42%) — у Львівській, Івано-Франківській, Волинській, Рівненській, Закарпатській, Тернопільській та Хмельницькій областях.

Також франчайзингові компанії виходили на ринок Польщі, Словаччини, Румунії. Першими відкрились за кордоном ті, що до 24 лютого збиралися у ЄС. Вони почали швидко реалізовувати свої плани: проводили попередні оцінки, шукали партнерів.

Торік бізнес у Європі здебільшого розвивали відомі мережі, як-от «Львівські круасани», ресторани Борисова (БПШ, DOGZ & BURGERZ, Mushlya), iFest («П’яна вишня», «Львівські пляцки» тощо). Але були й такі підприємці, що виїхали за кордон, і тому почали розвивати свої проєкти у ЄС.