На які цілі та кому найбільше видається кредитів в Україні

Чистий гривневий корпоративний кредитний портфель українських банків зростав протягом двох останніх кварталів 2023 року завдяки збільшенню попиту.

Про це повідомила пресслужба Нацбанку України.

«Зниження ставок сприяло підвищенню попиту на кредити. Ринкові ставки за гривневими кредитами суб’єктів господарювання знизилися за рік на 2,3 в. п. (до 17,7% річних), за кредитами фізосіб — на 2,5 в. п. за рік. Кредитування зростало в усіх сегментах», — зазначають у пресслужбі.

Кредитування зростає

За даними звіту НБУ, чистий гривневий корпоративний кредитний портфель зростав протягом двох останніх кварталів завдяки збільшенню попиту. Найшвидше збільшуються обсяги гривневих кредитів малим і середнім підприємствам – на 12,4% р/р.

Гривневе кредитування надалі триває переважно в межах програми «Доступні кредити 5-7-9%»: загальний обсяг позик, наданих за програмою, зріс на 34% за рік переважно за рахунок кредитів у сфері торгівлі та енергопостачання.

Нагадаємо, що усього з початку реалізації програми українські підприємства отримали 68 128 кредитів на загальну суму 219,92 млрд грн. За даними Мінекономіки, найчастіше кредитуються за програмою підприємства, що працюють у сферах:

  • 52% — сільського господарства;
  • 25% — торгівлі та виробництва;
  • 13% — промислової переробки.

За час дії воєнного стану в Україні у рамках Державної програми «Доступні кредити 5-7-9%» укладено 33 306 кредитних договорів на загальну суму 130,3 млрд грн. З них:

  • 4,14 млрд грн — як рефінансування попередньо отриманих кредитів;
  • 5,65 млрд грн — на інвестиційні цілі;
  • 7,49 млрд грн — як антикризові кредити;
  • 33,26 млрд грн — кредити для сільськогосподарських товаровиробників;
  • 57,36 млрд грн — на антивоєнні цілі.

Участь в програмі беруть 45 банків. Найбільшу кількість кредитів видали «ПриватБанк» (30,94 тис.), «Ощадбанк» (10,28 тис.) та «Райффайзен Банк Аваль» (5,29 тис.).

Обсяги чистого роздрібного гривневого кредитного портфеля третій квартал поспіль збільшуються здебільшого завдяки активному картковому кредитуванню. Жваво надавалися кредити за програмою «єОселя».

Якість портфеля протягом року нормалізувалася, рівень дефолтів знижувався в усіх сегментах.

«Обсяги чистих гривневих кредитів суб’єктам господарювання зростають уже сім місяців поспіль. Зокрема, у IV кварталі вони зросли на 2,7% (проте за 2023 рік скоротилися на 0,7%). Найбільший приріст чистих гривневих кредитів бізнесу в IV кварталі відбувся у приватних банках — на 7,7%, водночас у Приватбанку спостерігалося зниження на 7,7%. Чисті гривневі кредити фізичним особам збільшувалися третій квартал поспіль, на 7,4% кв/кв та 20,3% р/р. Зростання спостерігається в усіх групах банків, крім іноземних», — зазначається у звіті.

На які цілі та кому найбільше видається кредитів в Україні — звіт НБУ

У ІV кварталі у структурі роздрібних кредитів зросла частка позик на нерухомість — на 1.5 в. п. Натомість короткострокові позики (до одного року) скоротилися на 0.8 в. п.

На які цілі та кому найбільше видається кредитів в Україні — звіт НБУ

Зниження ставок сприяло підвищенню попиту на кредити та здешевленню фондування

Найшвидше на зниження облікової ставки Нацбанку (мінус 10 в. п. за рік) та зміну дизайну монетарної політики відреагували ставки за гривневими коштами суб’єктів господарювання. Вартість залучення коштів від бізнесу знову стала нижчою, ніж від населення. Водночас зниження ставок за строковими вкладами фізосіб було повільним.

UIRD (Український індекс ставок за депозитами фізичних осіб) для 12-місячних гривневих депозитів фізосіб за ІV квартал 2023 року знизився лише на 0,3 в. п. (до 14,2% річних). Ринкові ставки за гривневими кредитами суб’єктів господарювання знизилися за рік на 2,3 в. п. (до 17,7% річних). Найсуттєвіше — за кредитами МСП. Така динаміка спостерігалась і за кредитами фізособам — зниження вартості за новими угодами на 2,5 в. п. за рік. Серед іншого — через ефект зміни структури кредитування, адже частка субсидійованих іпотечних позик збільшувалася.