Імпорт молочки підскочив до максимуму з початку війни

Україна у жовтні поточного року імпортувала 6,08 тис. т молочних продуктів, що на 27,8% більше, ніж минулого місяця, та на 35% більше жовтня торік. Наразі це найбільший показник з березня 2022 року.

Про це говориться у повідомленні асоціації «Український клуб аграрного бізнесу».

«Зростання фіксується в усіх категоріях, однак найбільші обсяги імпорту займають сири — 3,2 тис. т. Крім цього, за останній місяць вдвічі збільшилися обсяги імпорту вершкового масла та становлять 619 т, що є найбільшими показниками з листопада 2021 року. Загалом за десять місяців 2023 року було імпортовано 48,89 тис. т молочних продуктів, що на 6,1% менше, ніж в аналогічний період минулого року, але водночас вартісний показник більший на 11,3% ($210,2 млн)», — зазначають аналітики.

Водночас, за даними УКАБ, обсяги експорту залишаються стабільними другий місяць поспіль — 8,25 тис. т, що є однаковим показником, порівнюючи з аналогічним періодом минулого року. Вартісний показник знизився на 19% та становить $226,94 млн.

Зазначається, що після 9-місячного спаду цін на світовому молочному ринку фіксується активізація попиту. Це підкреслює індекс ФАО за жовтень та збільшення торгів на світовій молочній біржі (Global Dairy Trade): середнє значення Індексу цін на молочну продукцію ФАО у жовтні склало 111,3 пункту, що на 2,4 пункту (2,2%) вище за показник вересня; але все ж на 28,0 пункту (20,1%) нижче, ніж у відповідний період минулого року.

«У жовтні найбільше зросли світові ціни на сухе молоко. Це сталося головним чином під впливом різкого зростання імпортного попиту як за контрактами з короткими, так і тривалими термінами постачання. Додатковим фактором зростання цін на молочну продукцію стала обмеженість постачання молока в Західній Європі та деяка невизначеність щодо впливу погодних умов на виробництво в країнах Океанії», — пояснює аналітик УКАБ Максим Гопка.

Світові ціни на вершкове масло також зросли під впливом зміцнення роздрібних цін перед початком зимових свят у Західній Європі та збільшення імпортного попиту з країн Північно-Східної Азії. Водночас ціни на сир, навпаки, дещо знизилися внаслідок ослаблення євро щодо долара США і зростання експортної пропозиції з країн Океанії.