Експорт вершкового масла до ЄС втратив привабливість

Світовий ринок масла ще недавно виглядав досить непогано. Українські оператори розраховували відновлювати експорт продукту до Європи. Тепер така торгівля зовсім втрачає перспективу, принаймні до кінця літа.

Масло в ЄС коштує вже не набагато дорожче, ніж в Україні, пояснюють експерти «Інфагро».

«Активного експорту масла в Європу поточного року, скоріш за все, очікувати не варто. Загалом зовнішні продажі цього товару будуть значно скромнішими, ніж торік. Хоча, згідно з даними статистики, експорт масла у першому півріччі був навіть на 17% більшим, ніж торік. Але тут доречно згадати, що у 2022 році основні відвантаження масла відбулися у другому півріччі, після відкриття ринку ЄС у червні», — додають фахівці.

Через послаблення попиту з боку імпортерів темпи зростання цін на масло на внутрішньому ринку також сповільнились.

«Найближчим часом кардинальних цінових змін на українському ринку масла, очевидно, не буде. Експорт уже не буде мати суттєвого впливу на формування внутрішніх цін для більшості операторів», — прогнозують аналітики.

Щодо червневих обсягів зовнішніх постачань, то половину відправлено до Казахстану і Молдови, іншими напрямками стали Азербайджан, Ізраїль та Польща.

«Імпорт масла залишається зовсім незначним. Деякі оператори вважають, що в кінці року на українському ринку навіть може виникнути дефіцит товару, який спричинить активізацію імпорту. На думку аналітиків, це може відбутися лише у випадку активізації експорту, а причин для цього поки немає», — пояснюють в «Інфагро».

У червні більше половини імпортованого масла надійшло в Україну з Німеччини (54%), значними є частки Польщі (15%), Франції (14%) та Бельгії (9%), а також Фінляндії (6%).