Чому українці потрапляють до Реєстру боржників: топ причин

З початку війни кількість заборгованостей у Єдиному реєстрі боржників зросла на 615 тисяч, або на 8%. Загальна кількість боргів наразі перевищує 8 мільйонів у порівнянні з 7,44 мільйона у лютому 2022 року.

Кількість боргів

Фото: Опендатабот

Причини

Аналізуючи дані, стає очевидним, що певні фактори значною мірою сприяють накопиченню боргів серед українців. Виділяються такі основні причини, через які люди потрапляють до Реєстру боржників:

Стягнення коштів на користь держави: у цю категорію потрапляють 24,6% усіх боргів. Ці борги насамперед виникають через зобов’язання щодо внесення коштів на користь держави. Примітно, що зростання цього типу боргу було відносно скромним, лише на 2%.

Неоплачені штрафи за порушення правил дорожнього руху: неоплачені штрафи за порушення правил дорожнього руху становлять 21,4% усіх боргів. У ході війни кількість таких боргів помітно збільшилась на 23%.

Адміністративні правопорушення: борги які виникли внаслідок штрафів за адміністративні правопорушення становлять 18,4% від загальної суми боргів. Ця категорія зросла більш ніж на 27% з початку повномасштабного вторгнення.

Стягнення коштів: ця категорія включає борги за кредитами, й з початку війни їх кількість скоротилася на 29%. Нині вони становлять 18% загального обсягу.

Борги за комунальні послуги: борги, пов’язані з комунальними послугами, такими як ЖКГ, зросли більш ніж на 22%. Станом на травень 2023 року вони становлять 8% від загальної суми боргів у Реєстрі.

Заборгованість за аліментами: серед найменш численних заборгованостей графа “за аліментами”, вона становить лише 2,5% від загальної суми. Однак із початком повномасштабної війни вона зросла на 5%.

Категорії боржників

Фото: Опендатабот

Наслідки

Боржники в Україні стикаються з такими санкціями, як обмеження на банківські рахунки, заборона на поїздки та перешкоди в нотаріальних угодах. Ці покарання мають відчутні наслідки, оскільки потенційні роботодавці можуть отримати доступ до державного реєстру у процесі найму.