Більшість бізнесу України відчуває наслідки блокади польського кордону

Страйки на польсько-українському кордоні, які вже тривають понад чотири місяці, створюють додаткові виклики для бізнесу в Україні, робота якого й без того обтяжена реаліями воєнного часу.

Про це свідчать результати опитування Європейської Бізнес Асоціації.

Так, 67% опитаних топменеджерів членських компаній ЄБА повідомили про те, що їхній бізнес відчув на собі наслідки страйків на польсько-українських пунктах пропуску.

«Страйки суттєво вплинули на вартість логістики. Так, 98% опитаних компаній повідомляють про зростання цін на послуги транспортування продукції. При цьому 23% компаній повідомляють про зростання цін до 50%, 32% — зростання на 50-75%, 25% — зростання на 75-100%. І 16% респондентів повідомили про зростання цін на більше ніж 100%», — повідомляють в асоціації.

Водночас більше половини, а саме 57% опитаних компаній втратили замовлення через блокування кордону. В середньому компанії відчули падіння замовлень на рівні 25%. До того ж, страйки негативно вплинули на плани половини опитаних компаній щодо розширення чи розвитку бізнесу.

За даними 36 учасників опитування асоціації, загальна сукупна сума збитків з початку страйків склала принаймні €24,8 млн. У перерахунку на одну компанію — це майже €700 тис. збитків у середньому.

«Варто зазначити, що страйки впливають на діяльність як експортерів, так і імпортерів. Серед компаній, що взяли участь у опитуванні, 66% ведуть експортну діяльність та 91% проводять імпортні операції», — додали в ЄБА.

Крім прямих фінансових втрат, компанії повідомляють про негативний вплив страйків на поточні та майбутні контракти компаній, шкоду діловій репутації, створення загрози продовольчому забезпеченню, порушення ланцюгів постачань, зростання цін та зменшення конкурентоздатності, зростання складських затрат та перенавантаження складів, загрозу зупинки виробництва та навіть закриття підприємств.