Третина бізнесу України реалізує великі інвестпроєкти попри війну

Повномасштабна війна та пов’язані з нею виклики суттєво вплинули на інвестиційні плани компаній в Україні.

Про це свідчать результати щоквартального опитування «Бізнес під час війни» Європейської Бізнес Асоціації серед своїх членських компаній.

Як говориться у повідомленні ЄБА, попри труднощі, 35% опитаних бізнесів повідомили, що реалізували з лютого 2022 року або мають у планах нові великі інвестиційні проєкти в Україні.

«Серед таких проєктів, до прикладу, відкриття нових заводів або розширення наявних потужностей, будівництво складських та виробничих приміщень, ферм, реєстрація нових препаратів, розширення земельного банку, інвестиції в ІТ», — уточнили в асоціації.

Кількість компаній, що працюють у повному обсязі, залишається стабільною та складає 69% компаній асоціації у 3 кварталі 2023 року. Ще 31% компаній працюють із певними обмеженнями. Серед найбільш поширених обмежень — скорочення географії діяльності, закриття частини представництв, перехід в онлайн-режим.

Зростає кількість бізнесів, що в повному обсязі виконують свої зобов’язання щодо виплати заробітних плат. Наразі таких 93%, що більше за показник початку 2023 року (89%) та липня 2023 року (61%). Водночас скоротилась кількість компаній, що виплачують додаткові кошти, — з 28% рік тому до поточних 12%.

Бізнес зберігає фінансову стійкість — ситуація з резервами кардинально не змінюється протягом 2023 року. Наразі 43% компаній-учасниць опитування мають фінансову подушку на період більше року, 25% — на рік, 20% – на пів року, 2% — на кілька місяців. Тільки у 6% бізнесів відсутні будь-які фінансові резерви.

Для 16% підприємців втрати від війни вже перевищили $10 млн. Інші 35% повідомляють про втрати в діапазоні $1-10 млн, 38% — про втрати до $1 млн. У 19% компаній залишаються активи на окупованих територіях. Здебільшого це офісні та складські приміщення, філіали, виробничі потужності та обладнання, товарні запаси, автомобілі та спецтехніка.

Кількість мобілізованих працівників у членських компаніях асоціації суттєво не змінилась за останні три місяці. Так, наразі у половини компаній (52%) мобілізовано до 10% від загальної кількості військовозобов’язаних. У 29% кількість мобілізованих сягає 10-20%, у 6% — 20-30%. Майже у половини, а саме у 47% компаній, мобілізовані критичні для роботи підприємства спеціалісти, зокрема інженери, ІТ-фахівці, спеціалісти з логістики, електрики, механіки, технологи, водії.

Наразі 61% опитаних компаній підтримують власних співробітників, що перебувають у лавах Збройних сил, а 56% спрямовують фінансову підтримку армії та населенню. Для порівняння — у липні 2022 року 46% підтримували працівників і 34% допомагали фінансово.

До того ж 49% компаній продовжують допомагати ЗСУ та населенню власною продукцією, 26% — постачають послуги, 21% — медикаменти, 18% — засоби захисту/оборони. Тішить, що обсяги військової та гуманітарної допомоги від бізнесу залишаються незмінними, а подекуди зростають.