Настрої бізнесу погіршились у всіх секторах економіки України

Український бізнес після двох поспіль місяців позитивних настроїв у травні погіршив оцінки результатів своєї діяльності.

Про це свідчать результати опитування Національного банку України.

Так, індекс очікувань ділової активності (ІОДА) у травні 2024 року знизився до 48,0 з 52,3 у квітні.

«Посилення інтенсивності бойових дій та обстрілів інфраструктурних об’єктів, дефіцит електроенергії, зростання виробничих витрат через високі ціни на пальне та здорожчання логістики, слабкий інвестиційний попит, погіршення курсових очікувань, значний дефіцит кваліфікованих кадрів, а також невизначеність щодо подальшого перебігу бойових дій та умов мобілізації співробітників — всі ці фактори ускладнили економічну активність і вплинули на погіршення очікувань підприємств усіх секторів», — пояснили у НБУ.

Підприємства промисловості погіршили оцінки щодо результатів своєї діяльності на найближчу перспективу під впливом високих безпекових ризиків, здорожчання виробничих витрат та дефіциту електроенергії: секторальний індекс у травні становив 48,8 (у квітні — 51,7).

У торгівлі також очікують погіршення на тлі здорожчання імпорту, високих цін на пальне та зниження попиту: секторальний індекс у травні становив 47,7 (у квітні — 51,8).

Будівельники песимістично оцінили свої економічні результати, незважаючи на сприятливі погодні умови та сталий внутрішній попит: секторальний індекс у травні становив 49,8 порівняно з 53,4 у квітні.

Підприємства сфери послуг найстриманіше оцінили результати своєї економічної діяльності та погіршили очікування щодо економічних перспектив, зважаючи на брак кваліфікованих кадрів, здорожчання логістичних витрат і слабкий попит: секторальний індекс знизився до 47,2 у травні з 53,1 у квітні.

Респонденти послабили позитивні очікування щодо обсягів виготовленої продукції, обсягів нових замовлень. Очікується суттєве зменшення товарообороту та зростання закупівельних цін.

Ситуація на ринку праці залишається непростою. Як і в попередньому опитуванні, лише респонденти будівництва очікували на незначне збільшення загальної чисельності працівників. Керівники інших секторів погіршили свої оцінки й очікували на подальше скорочення персоналу, найбільше — у сфері послуг.