На скільки українці довіряють банкам – дослідження

Більшість українців, а це приблизно 64% громадян, довіряють банкам. Цей показник збільшився з 56% порівняно з 2021 роком.

Про це свідчить дослідження Фонду гарантування вкладів, яке провели за підтримки Проєкту USAID «Інвестиції для стійкості бізнесу» у грудні 2023 року.

«За два роки повномасштабної війни низка рішень у банківському секторі спрацювали на посилення стійкості системи гарантування вкладів та сприяли збереженню довіри суспільства до банківської системи загалом. Попри всі перешкоди, Фонд не зупиняв гарантованих виплат і за ці дві роки виплатив вкладникам близько 9 млрд грн. До того ж, тепер відшкодування можна отримувати дистанційно через Дію. Результати дослідження показали нам, що ми обрали правильний напрямок руху, українці довіряють банкам, обсяг вкладів зростає», – сказала директор-розпорядник Фонду гарантування Світлана Рекрут.

Інфографіка PaySpace Magazine. Дані ФГВФО

Інфографіка PaySpace Magazine. Дані ФГВФО

За даними дослідження, про Фонд гарантування вкладів фізичних осіб раніше чули більше половини опитаних – 52%. Цей показник збільшився на 18%, порівняно з 2021 роком. Водночас, про суму гарантованого відшкодування необхідно проводжувати інформувати населення. У зв’язку із запровадженням воєнного стану через повномасштабне вторгнення рф в Україну розмір гарантованої суми, що відшкодовується Фондом, змінився.

З квітня 2022 року набрали чинності зміни до закону, якими було встановлено, що на час воєнного стану та три місяці після його завершення діють стовідсоткові гарантії за вкладами, а після завершення цього строку гарантована сума становитиме 600 тис. грн. Однак, частка респондентів, які правильно вказали гарантовану суму на період воєнного стану, становить 20%. Це значення є меншим, ніж у 2021 році – тоді свою обізнаність зазначили 44% опитаних.

Інфографіка PaySpace Magazine. Дані ФГВФО

Інфографіка PaySpace Magazine. Дані ФГВФО

Це можна пояснити суттєвими змінами в умовах гарантування, до 2022 року максимальна гарантована сума становила 200 тисяч. За цей час вкладники добре запам’ятали розмір гарантованого відшкодування, адже Фонд проводив інформаційні кампанії, а також банки ознайомлювали вкладників з довідкою про систему гарантування вкладів фізичних осіб із зазначенням суми гарантованого відшкодування.

Серед джерел інформації про фінансові і банківські послуги, яким більше всього довіряють українці, Інтернет ресурси і інформація безпосередньо від банків. Порівняно з 2021 р. частка користувачів, які довіряють інформації, що надходить від банків зросла з 21% до 26%.

«За результатами проведеного опитування ми виділили для Фонду одне із ключових завдання – це підвищення рівня поінформованості українців. На прикладі питань щодо суми відшкодування ми бачимо, що у зв’язку зі змінами умов гарантування обізнаність знизилась. Отож, спільно з банками ми маємо спонукати користувачів цікавитись та поглиблювати знання у фінансовій сфері. Шлях до цього пролягає через надання якісної інформації і розвиток ініціатив для підвищення фінансової грамотності», – сказав заступник директора-розпорядника Фонду гарантування Андрій Оленчик.

«Фонд гарантування вкладів виконує вкрай важливу роль у захисті вкладників банків, що потрібно для зміцнення довіри до банківської системи України. Ми впевнені, що результати цього опитування допоможуть Фонду посилити інформаційно-просвітницькі ініціативи з метою підвищення поінформованості громадськості про умови гарантування вкладів та збільшення довіри до банківської системи», наголосила виконувачка обовʼязків керівника Проєкту USAID «Інвестиції для стійкості бізнесу» Юлія Вітка.

Додатково: Фонд гарантування вкладів фізичних осіб оцінює рівень поінформованості громадськості про систему гарантування вкладів один раз на два роки і проводить репрезентативне опитування. У 2023 році опитування проводила соціологічна група Рейтинг серед 2 000 респондентів віком від 18 років, які мають банківські рахунки, та/або є споживачами різних фінансових послуг. Охоплення – всі регіони України, крім тимчасово окупованих територій Херсонської, Харківської, Запорізької, Луганської та Донецької областей, а також АР Крим.