Чорна п’ятниця в умовах війни: бути чи не бути? Дослідження українських споживачів

Починаючи з 24 лютого явища «звичайного» життя постійно проходять перевірку на доречність в умовах воєнного стану. Багато з тих речей, які ще недавно вважалися нормою, стали «не на часі». Міжнародний дослідницький холдинг 4Service™ напередодні головного розпродажу року провів опитування, щоб з’ясувати, як українці сприймають Чорну п’ятницю у 2022: будуть полювати за знижками чи ігноруватимуть розпродажі.

Експерти холдингу вивчають ставлення українського суспільства до Black Friday щороку. Дані за п’ять років дають можливість проаналізувати динаміку і зробити висновки, цінні для гравців ринку, адже, окрім відношення, вивчається також поведінка покупців, очікування до знижок та їхні основні «болі», пов’язані з розпродажами.

Тож чи на часі Black Friday?

69% українців на це запитання відповідають ствердно, вважаючи її доречною, попри все. Особливо на головний розпродаж року чекає молодь (категорія 18-24 роки) — для 82% з них Чорна п’ятниця-2022 є актуальною.

Недоречною назвали цьогорічну Чорну п’ятницю 13% українців, причому найчастіше так відповідали респонденти віком 35-44 роки. Більшість з них пояснили свою позицію саме воєнним станом. 15% просто вважає Чорну п’ятницю обманом, ще частина (12%) думає, що сейли зараз не потрібні, бо в людей немає грошей. Значно менший відсоток опитаних казали, що зараз варто уникати скупчень людей (6%), а краще донатити на ЗСУ та економити електроенергію (4%).

Що купуватимуть?

Хай там як, а більшість українців все ж схвально ставляться до ідеї Black Friday. Третина опитаних збирається на закупи з цієї нагоди. Є категорії особливо бажаних товарів цього дня, попит на які не змінює ні час, ні навіть критичні обставити. Більшість, як завжди, купуватиме техніку (59%), одяг та взуття (50%). Особливий інтерес ці групи товарів викликають у молоді. Також молоді люди очікують на вигідні пропозиції з придбання книг та аксесуарів. Жінки, як і раніше, готові витрачати гроші на косметику, парфумерію, ювелірні вироби, зоотовари та товари для дітей.

Втім, реалії життя в умовах війни виділили й нові категорії товарів у переліку тих, які збираються купувати українці. Це, звісно ж, енергозберігаючі товари (їх хоче придбати зі знижками майже половина респондентів, переважна більшість з яких — чоловіки) і товари для обігріву.

Охочих відправитися на шопінг у Чорну п’ятницю цього року навіть трохи більше, ніж торік.

Цікаво, що охочих відправитися на шопінг у Чорну п’ятницю цього року навіть трохи більше, ніж торік (33% проти 30%). Проте ці показники програють попереднім рокам: у 2020 купувати щось збиралися 70% учасників дослідження, а у 2018 — цілих 85%.

Де купуватимуть?

Це питання особливо цікаво виглядає в динаміці. Порівняно з попереднім роком на 20% знизилася популярність звичайних магазинів. Якщо у постковідному 2021 туди готові були відправитися 72% українців, то цьогоріч їх тільки 52% — майже так само, як у 2020, коли панували локдауни та паніка від новин про вірус.

Натомість із кожним роком зростає інтерес покупців до українських інтернет-магазинів. Цьогоріч рекордні 72% покупців збираються саме на онлайн-шопінг до Black Friday (проти 61% у 2021). Показово, що кількість охочих шопитися в закордонних інтернет-магазинах залишається майже незмінною протягом кількох років, зате українці чим далі, тим більше готові підтримувати вітчизняний бізнес.

Продуманість чи спонтанність? Особливості поведінки покупців

Цього року покупці демонструватимуть більше виваженості в покупках навіть під час головного розпродажу. Більше третини українських споживачів заздалегідь перевірятиме ціни в магазинах, а потім порівнюватиме їх зі знижками. Кожен четвертий відповів, що ретельно порівнюватиме ціни на різних сайтах або в різних магазинах. Здебільшого люди шукатимуть товари виключно за заздалегідь сформованим списком. І тільки 11% висловили готовність купувати усе, що сподобається, і на що будуть привабливі знижки.

У середньому українці готові витратити на листопадових розпродажах 5400 грн.

Як і раніше, для більшості покупців Чорна п’ятниця — це нагода купити омріяні товари для себе. Це збираються зробити майже 90% опитаних. Близько половини також хоче зробити покупки для інших членів сім’ї, а третина (переважно жінки 25-34 років) придбає щось для своїх дітей. Цьогоріч розпродажами планують скористатися і для добрих справ: купити щось для військовослужбовців та на благодійність.

У середньому українці готові витратити на листопадових розпродажах 5400 грн. 26% покупців планують взяти товари в кредит або у розстрочку.

Чому не купують у Чорну п’ятницю?

Минулого року нездійснені цього дня покупки пояснювали здебільшого тим, що не вірять у знижки. Зараз же головною причиною є брак грошей. Цього року її назвали 49% опитаних, а у 2021 — всього 4%.

В цілому, можна відзначити, що довіра українських споживачів до самого феномену Чорної п’ятниці зросла. Понад 60% впевнені, що цього дня ціни справді знижуються, тож це прекрасна можливість купити те, чого давно хотілося, але на що бракувало чи було шкода грошей. До того ж різко зменшилася кількість людей, які думають, що Чорна п’ятниця — це вигаданий привід для збагачення ритейлерів.

Black Friday-2022: погляд українського бізнесу

В опитуванні дослідницького холдингу 4Service™ також взяли участь представники різних сфер великого, середнього та малого українського бізнесу. Зокрема, компанії COMFY, Київстар, Нова пошта, Vodafone, Eva, VARUS, SOCAR, Union Group, Фокстрот, PHILIPS, Новий зір, ЕКСІМЕР, ЗОЛОТИЙ ВІК, Ескулаб, ІБІС, FIN X, Centro Lab.

Судячи з того, що Чорну п’ятницю вважає доречною 71% бізнесу, великому розпродажу цьогоріч все ж бути. Компанії, які планують, попри складні обставини, влаштовувати Black Friday керуються тим, що бізнес навіть в умовах війни має використовувати маркетингові інструменти та залишатися привабливим для клієнтів.

Втім, 9% представників опитаних компаній все ж переконані, що зараз не варто проводити традиційний день знижок і акцій. «Зараз в Україні й без того забагато чорних днів», «Наш бізнес і так кожного дня інвестує у глибокі знижки на велику кількість товарів» — коментують вони.

42% компаній планують донатити з прибутку, вторгованого у Чорну п’ятницю.

Минулого  року активності до Чорної п’ятниці проводили 86% бізнесів. Цьогоріч точно планують проводити Black Friday більш ніж половина компаній. Майже всі з них сказали, що цього дня вони надаватимуть знижки на свої товари/послуги. Невелика частина бізнесів також планують потішити клієнтів акційними пропозиціями та розіграшами. У тих, хто вирішив долучитися до розпродажів, з’явилася нова мотивація — 42% компаній планують донатити з прибутку, вторгованого у Чорну п’ятницю.

Попри війну, Чорна п’ятниця залишається досить очікуваною подією як для покупців, так і для бізнесів. Цьогоріч вочевидь вона буде більш раціональною, ніж зазвичай — українці не готові розкидатися грошима і збираються скуповуватися за заздалегідь продуманим переліком. Разом з цим Чорну п’ятницю дедалі менше сприймають як спробу обману, а більше — як можливість навіть у складний час придбати потрібні речі вигідно.


Методологія дослідження:

Соціологічне дослідження проведено міжнародним дослідницьким холдингом 4Service™. Всього було опитано 958 жителів України віком від 18 років до 55 років. Дослідження проводилося методом онлайн-опитування (CAWI). Польовий етап тривав з 10 по 16 листопада 2022 року. Статистична похибка вибірки (з ймовірністю 0,95%) не перевищує +-3,23%.

Джерело: mmr.ua

Залишити відповідь