Чим замінити товари компаній, що входять в перелік Міжнародних спонсорів війни

На полицях українських магазинів продовжують знаходитись товари, виготовлені компаніями зі списку Міжнародних спонсорів війни. Чи існують гідні альтернативи цим продуктам? Звісно, про них поговоримо далі.

Нагадаємо, що Міжнародні спонсори війни — це компанії, що продовжують працювати в росії після її повномасштабного вторгнення в Україну. Сплачуючи податки, вони фінансово підтримують російську воєнну агресію (серед іншого, за їх гроші купується зброя, якою окупанти вбивають українців). Ба більше, залишаючись на ринку країни-агресора, багато компаній зі списку висловлюють мовчазну підтримку політики рф.

Для прикладу, російський підрозділ компанії Philip Morris за 2022 рік отримав чистий прибуток 48,2 млрд руб, і з них виплатив податок на прибуток до бюджету окупантів понад $136 млн. За даними з відкритих джерел, один з найкращих російських танків Т-90М «Прорив» коштує близько $4,5 млн (не складно порахувати, що тільки за кошти Philip Morris російська влада зможе придбати 30 таких танків).

За внесення компаній до списку Міжнародних спонсорів війни відповідає Національне агентство з питань запобігання корупції.

«Під час процедур комплаєнсу контрагенти мають пройти перевірку на доброчесність, у тому числі соціально відповідальне ведення бізнесу згідно зі стандартами ОЕСР. Проєкт «Міжнародні спонсори війни» є потужним репутаційним інструментом для досягнення доброченості елементів глобальних ланцюжків постачання, виходу міжнародного бізнесу з росії. Це, своєю чергою, зменшить фінансову і технологічну спроможність росії вбивати українців», — зазначається на офіційному сайті, де опублікований список Міжнародних спонсорів війни — «Війна і санкції».

Станом на кінець серпня 2023 року у вищезазначеному списку числиться 38 компаній.

список Международных спонсоров войны

Чим замінити товари, які виготовляють компанії з чорного списку

По-перше, слід розуміти, що окрім тих компаній, що віднесені НАЗК до списку Міжнародних спонсорів війни, на ринку рф ще багато відомих брендів, які відмовляються покидати російських користувачів, і надалі платять податки до бюджету країни-агресора. Яскравий приклад — проросійська компанія Nestle, відома високоякісним дитячим харчуванням та рядом інших продуктів, наприклад, KitKat та Nesquik, — відмовилась покидати ринок рф, однак поки ще не внесена до списку спонсорів.

По-друге, варто пам’ятати, що існує величезна кількість компаній, які або частково вийшли з ринку країни-окупанта, або тільки пообіцяли вийти, або вичікують слушного моменту, однак досі пропонують свої товари жителям рф.

Щоб вам було простіше викреслити зі свого життя товари, виготовлені компаніями з чорного списку, ми, команда PaySpace Magazine, підібрали для вас деякі цікаві альтернативи.

Спочатку розглянемо товари з найбільшої групи «Харчові продукти, засоби гігієни та побутова хімія». Компанії, що входять до цього списку: Bonduelle, Mondelez International, Unilever, P&G, а віднедавна також Mars і PepsiCo. Ці гіганти виготовляють безліч товарів під різними торговими марками. У запропонованій далі табличці можете ознайомитись з найпопулярнішими брендами.

Перелік Міжнародних спонсорів війни

Перелік Міжнародних спонсорів війни

Альтернативні товари для деяких харчових продуктів:

 • кава: «Львівська кава», Ambassador, Ferrara («Мономах»), Pelican Rouge або Lavazza, яка покинула ринок рф;
 • шоколад, цукерки та печиво: АВК, «Конті», «Світоч», Roshen (наприклад, Lovita), Maitre Fruffout;
 • чіпси: Pringles (раніше належали P&G, однак минулого року бренд був куплений за $2,7 млрд компанією Kellogg’s, яка вийшла з ринку рф);
 • приправи: «Чумак», Pripravka, Reeva, Eco;
 • напої: «Біола», «Живчик», iFresh;
 • чай: Lovare, «Чайні шедеври» та Monomax (виробник — компанія «Мономах»), De Luxe, Batik та Askold (від українського бренду Solomia);
 • консервації: «Верес», «Смак», «Бабусин», «Еко»;
 • дитяче харчування: Hame, «Чудо-Чадо», «Малютка», Milupa (від Nutricia).
 • корм для тварин: Cat&Co, Teo.

На жаль, безліч товарів із групи «Особиста гігієна», що сьогодні знаходяться на полицях українських магазинів, виготовляються компаніями, які активно працюють на ринку рф. Зокрема, це Evyap (майже кожен із нас знайомий з милом Duru (також Clean & White), Teo, Kimberly-Clark (Huggies, Kleenex, Kotex, Pull-Ups, Scott, Poise, Depend), Bella і т.д. Альтернативи:

 • товари для догляду за тілом: Ti Amo Crema, Maestro, Fresh Juice Almond;
 • підгузки та гігієнічні прокладки: Essity (компанія покинула ринок рф, найвідоміші її бренди: TENA, Tork, Actimove, JOBST, Knix, Leukoplast, Libero, Libresse, Lotus, Modibodi, Nosotras, Saba, Tempo, TOM Organic, Vinda і Zewa), MiniBee, Seni, Discreet, Normal C

Що стосується косметики, до Міжнародних спонсорів війни НАЗК віднесла компанію Yves Rocher. Однак компаній, що залишились на ринку країни-агресора, досить багато, наприклад, Mary Kay, L’Oréal, Oriflame. Чим замінити товари цих брендів:

 • Lamel (британська компанія, заснована українкою);
 • Estee Lauder (покинула ринок рф та підтримала Україну не тільки словами, але й фінансово);
 • Shiseido (ще одна компанія, яка грошима підтримала нашу державу і вийшла з ринку росії);
 • Mender Beaty science (засновниця бренду — Тійна Орасмяе-Медер активно бере участь у мітингах на підтримку України).

Миючі засоби — одна з найскладніших груп товарів для заміни. Проблема в тому, що на полицях супермаркетів сьогодні складно знайти, наприклад, дійсно якісний миючий засіб, або замінити ті порошки та кондиціонери, якими ми звикли користуватись (такі як Ariel, Tide, Lenor, Cif, Domestos). Однак все ж є альтернативи:

 • миючі засоби: TORTILLA, Tytan, Tajfun, Frosch;
 • порошки: Grunwald, Satin, Booba;
 • для посуду: Carma, Rio, Donat.

Наступна група товарів — алкогольні напої та тютюнові вироби. До цього списку входять наступні компанії: Bacardi Limited (Martini, Bacardi, Dewar’s, Baron Otard, Martini Asti), Japan Tobacco International (Winston, Camel, Glamour, Sobranie, LD) і Philip Morris International (Marlboro, L&M, Philip Morris, Chesterfield, Bond Street, Lark, Parliament).

Перелік Міжнародних спонсорів війни

Перелік Міжнародних спонсорів війни

Альтернативи:

 • алкоголь: Johnnie Walker, Guinness, Baileys, Captain Morgan (британська компанія Diageo, власник цих брендів, покинув ринок рф), виробник віскі Jack Daniel’s та горілки Finlandia — Brown-Forman Corp також вийшов з рф;
 • цигарки: Kent і Rothmans (виробник British American Tobacco), Davidoff і West (британська табачна компанія Imperial Brands вийшла з ринку рф).

Вибір електроніки (смартфони, ноутбуки, планшети тощо) та автомобілів — досить широкий, тому бажаючі обійти стороною бренди, що залишились на ринку рф, не матимуть труднощів. Також без рекомендацій залишимо групи «Виробники цементу» та «Виробники паперу».

Зазначимо, що перелічені вище товари — це не реклама і не рекомендації, а приклади того, чим можна замінити товари компаній з чорного списку. Обирайте альтернативу з розумом, обов’язково вивчайте склад продукту, читайте про нього відгуки, з обережністю тестуйте (зокрема, на наявність алергії).