АМКУ провів масштабне дослідження ринку яєць: які проблеми виявились

Антимонопольний комітет 9 березня поточного року схвалив звіт щодо результатів дослідження вітчизняного ринку курячих яєць у 2016-2020 роках. Про це говориться на сторінці відомства.

Цим дослідженням АМКУ хотів оцінити стан конкурентного середовища на ринку та виявити усі проблемні ситуації.

Цены на яйца, сколько стоят яйца, рынок куриных яиц

Комітет дійшов висновку, що рівень цін на яйця в межах України відрізняється несуттєво, їх якість та споживчі властивості при правильному зберіганні та транспортуванні не змінюються, а тому не існує бар’єрів для транспортування яєць країною.

АМКУ також визначив, що імпорт курячих яєць становив лише 0,01% у загальному обсязі ринку, тому не відіграє суттєвої ролі при формуванні конкуренції на території України.

Цены на яйца, сколько стоят яйца, рынок куриных яиц

Зростання експорту яєць протягом 2017, 2018 і 2019 років по відношенню до 2016 року склало 73,94%, 109,01% і 165,54% відповідно, а в 2020 році експорт знизився нижче за рівень 2018 року. У свою чергу, імпорт має набагато менші обсяги в порівнянні з експортом, оскільки українські виробники забезпечують потреби внутрішнього ринку. У країну яйця імпортуються переважно птахівницькими господарствами з метою поповнення власного поголів’я.

Цены на яйца, сколько стоят яйца, рынок куриных яиц

У ході дослідження АМКУ виявив 18 можливих порушень економічної конкуренції з боку представників групи компаній “Авангард”, які полягали в оренді потужностей для виробництва яєць без відповідного дозволу. Наприкінці 2021 року всіх відповідачів у справі оштрафували на загальну суму 10,71 млн грн. Інших порушень у 2018-2020 роках комітет не виявив.

Крім того, в АМКУ нагадали, що наприкінці минулого року розпочали дослідження цін на яйця у вересні-жовтні 2022 року, проте поки що не оприлюднили результатів.