Зростання відновлюваних джерел енергії у 2022 році склало рекордні 9,6%

За даними Міжнародного агентства з відновлюваних джерел енергії (International Renewable Energy Agency, IRENA), до кінця 2022 року світова потужність ВДЕ склала 3372 ГВт, тобто приріст вироблення відновлюваної енергії збільшився на 295 ГВт або 9,6% лише за рік. На відновлювані джерела енергії припало 83% усіх нових потужностей енергогенерації, введених у дію минулого року. В агентстві вважають, що ці цифри підтверджують тенденцію до зниження частки викопного палива.

Значне зростання поновлюваних джерел енергії припадає на Азію, США та Європу. IRENA повідомляє, що майже половина всіх нових потужностей у 2022 році була додана в Азії, внаслідок чого до 2023 року загальна потужність відновлюваних джерел у цьому регіоні світу склала 1,63 ТВт. Китай зробив найбільший внесок, додавши 141 ГВт.

Виробництво відновлюваних джерел енергії у Європі та Північній Америці зросло на 57,3 ГВт та 29,1 ГВт відповідно. В Африці потужність збільшилася на 2,7 ГВт, в Океанії – на 5,2 ГВт, а у Південній Америці – на 18,2 ГВт. На Близькому Сході зафіксовано найвище зростання використання ВДЕ за всю історію спостережень: у 2022 році було додано 3,2 ГВт нових потужностей, що на 12,8% більше, ніж роком раніше.

Хоча на частку гідроенергетики припадає найбільша частка загальносвітових потужностей з вироблення відновлюваних джерел енергії (1250 ГВт), сонячна та вітрова енергія впевнено домінують у нових потужностях, що генерують. Водночас обидві технології забезпечили 90% усіх нових запроваджених потужностей генерації у 2022 році. Глобально сонячна генерація збільшилася на 22% (191 ГВт), а вітрова наростила потужність, що генерує, на 9% (75 ГВт).

Статистичні дані IRENA щодо відновлюваних джерел енергії за 2022 рік показують, що ВДЕ продовжують зростати рекордними темпами, незважаючи на глобальну невизначеність, підтверджуючи тенденцію до зниження частки викопного палива. За словами гендиректора агентства Франческо Ла Камера, рекордне зростання, що продовжується, показує стійкість відновлюваних джерел енергії в умовах затяжної енергетичної кризи.

Однак поточних темпів зростання ВДЕ недостатньо, щоб забезпечити заміну вугільних і теплових станцій, що спалюють викопне паливо, і досягти до 2030 року утримання глобального потепління в межах 1,5 градусів за Цельсієм. Для досягнення цієї мети потрібно щорічно вводити в 3 рази більше нових потужностей генерації ВДЕ порівняно з поточним рівнем, що, вочевидь, проблематично.