Зеленський ввів у дію закон про кредитні спілки

Введення положень нового законодавчого акта стане ключовим моментом для поліпшення діяльності кредитних спілок, що сприятиме зміцненню їх стабільності та ефективності

Зеленський ввів у дію закон про кредитні спілки . Фото: motionarray.com

Президент України Володимир Зеленський підписав закон “Про кредитні спілки”. За новим законом спектр осіб, які можуть приєднатися до кредитних спілок, розширено. Тепер до їх числа можуть входити не лише окремі громадяни, але і юридичні особи: фермерські об’єднання, ОСББ, кооперативи та мікроорганізації. Про це стало відомо завдяки повідомленню пресслужби НБУ.

Закон набирає чинності на день після його публікації та буде повністю застосований з 1 січня 2024 року.

Ключові новації документа

Розширюється перелік осіб, які можуть стати членами кредитних спілок. Ними зможуть бути не лише фізичні особи, а й юридичні. Йдеться про фермерські господарства, ОСББ, кооперативи, мікропідприємства.

Удосконалюються вимоги до структури капіталу кредитної спілки. Зокрема, передбачається розширення джерел поповнення капіталу кредитної спілки, запровадження вимог щодо складових регулятивного капіталу як першого, так і другого рівня.

Посилюється система управління кредитною спілкою. З’являться нові вимоги до системи корпоративного управління та системи внутрішнього контролю, які дадуть змогу запобігти концентрації всіх процесів управління навколо вузького кола осіб. Це зменшить ризики для фінансового стану кредитної спілки та захистить інтереси її учасників.

Оновлюються правила отримання ліцензій. Наприклад, більше не потрібно буде отримувати кілька ліцензій на різні види фінансових послуг, адже кредитна спілка здійснюватиме діяльність на підставі ліцензії на діяльність кредитної спілки. Передбачається диференціація ліцензій на стандартну (кредитна спілка зможе надавати фінансові послуги з кредитування та залучення від своїх членів коштів та банківських металів, що підлягають поверненню і не є пайовими внесками) та спрощену (може здійснювати лише кредитування).

Надається можливість передати низку функцій на аутсорсинг.