Закриття зернового коридору знизило український агроекспорт на 30%

Україна у липні 2023 року експортувала 3,7 млн т продукції АПК, що на 29% менше аналогічного показника попереднього місяця.

Про це говориться у повідомленні асоціації «Український клуб агарного бізнесу».

«Такі невтішні результати експорту насамперед пояснюються зупинкою роботи зернового коридору 18 липня, а також його низькою активністю ще до припинення терміну дії. В липні 2023 року даним каналом було експортовано лише 292 тис. т. Також свій негативний вплив на обсяги експорту мали обстріли росією портової інфраструктури річкових портів Дунаю», — пояснюють аналітики.

Щодо структури експорту продукції в липні 2023 року, то вона виглядала так:

  • зернові культури: 2,3 млн т (кукурудза — 51%, пшениця — 36%, ячмінь — 13%), падіння до показника минулого місяця 40%;
  • олійні культури — 330,0 тис. т (ріпак — 73%, соєві боби — 23% та насіння соняшнику — 3%), зростання — на 37%.
  • рослинні олії — 549,4 тис. т (соняшникова олія — 92%, ріпакова — 4% та соєва — 4%), зростання — 7%.
  • макухи після вилучення рослинних олій — 320,7 тис. т (соняшникова — 91%, соєва — 9%), падіння — на 12%.

«Найбільші падіння обсягів експорту продемонстрували ті позиції, які мають значну вагу при відносно невисокій їх вартості. Вони переважно експортувалися в межах дії Чорноморської зернової ініціативи. Це зернові культури та макухи. Одночасно можемо спостерігати зростання обсягів експорту олійних культур. Це відбувається в основному за рахунок початку збору врожаю ріпаку і старту його експорту», — додають в УКАБ.

Відсутність можливості експорту через морські порти, руйнування інфраструктури морських портів Одеської області та річкових портів Дунаю, ризики продовження заборони імпорту ряду українських агропромислових продуктів до сусідніх країн ЄС — все це дуже негативно позначиться на нашому подальшому експорті, вважають експерти.

«Ми зможемо вивозити продукцію не тоді, коли цього потребує світ, а тоді, коли будемо мати можливість, при цьому зі значно більшими логістичними затратами. Саме тому відновлення вільного судноплавства так необхідно як Україні, так і світу», — підсумували в асоціації.