Які іноземні компанії інвестують у відновлення України — Bloomberg

Попри продовження повномасштабної війни вже активно розробляються плани та укладаються контракти з іноземними компаніями щодо інвестицій у відбудову економіки України

Як підрахували в Європейському інвестиційному банку, повоєнне відновлення Україні коштуватиме понад $1 трлн державного та приватного капіталу.

І вже зараз західні країни, державні та приватні компанії очікують підписання найбільшого контракту з часів Другої світової війни. Якщо врахувати інфляцію, витрати на відбудову України в п’ять разів перевищують план Маршалла, який фінансували США.

Місця, де відбуватиметься відбудова, покажуть, якою може бути майбутня Україна. Мільярди доларів наразі заплановано виділити на підконтрольні країні території, але близько 18% України досі окуповані російськими військами.

Питання договору також включають питання про те, як гарантувати, що російські агресори не повернуться, якщо буде якась мирна угода, і як країна, уражена корупцією, оброблятиме допомогу, що надходить.

Які іноземні компанії долучаться

Підприємства з Німеччини та Австрії планують проєкти в інфраструктурі та обороні. Водночас JPMorgan Chase & Co. очікує на робочі групи для «передпроєктного планування», а Данія вже виділила 120 млн євро на відновлення суднобудівного хабу у Миколаєві.

Найбільший виробник сталі у світі Metinvest B.V. спрогнозував, що знадобиться близько 3,5 млн тонн сталі для відновлення житла та соціальної інфраструктури впродовж 5-10 років. Водночас у компанії зазначають, що відповідний запит задовольнити готові.

Німецький оборонний гігант Rheinmetall AG оголосив, що планує створити в Україні підприємство з виготовлення 155-міліметрових артилерійських боєприпасів, які надзвичайно необхідні Україні нині.

Fixit, виробник будматеріалів, з 2023 року відкриває на Заході України новий виробничий майданчик. А от хімічна компанія Bayer AG заявила про інвестиції у виробництво насіння.

Певне виробництво на Заході України вже запустила австрійська компанія Waagner-Biro Bridge Systems. Вона займається виробництвом сталевих шляхопроводів, які перетинають річки та долини. Генеральний директор компанії Ріхард Кершбаумер в інтерв’ю у 2023 році заявляв, що «роботи вистачить на десятиліття».

Відновленням мостів і доріг також займаються компанії з Туреччини. Крім цього, вони постачають генератори енергії та мобільні шпиталі. Турецькі будівельні підрядники за два роки великої війни завершили в Україні 70 проєктів. Їхня загальна сума – близько $1 млрд.

Onur Group, найбільша з них, займається ремонтом підірваних мостів, а також спільно з південнокорейською Samsung C&T Corp. побудувала в Україні мобільні шпиталі. Пізніше компанія планує відновити реконструкцію Міжнародного аеропорту Дніпро та деякі проєкти з будівництва доріг. Dogus Construction, компанія зі Стамбулу, яка роками працює в Україні, займається відновленням ще трьох мостів за підтримки Великої Британії.

Тим часом у Миколаєві консультанти та місцева влада займаються розробкою генерального плану розвитку міста. Однак Еспер Карупа Передсен, технічний директор і керівник проєкту данської інженерно-консалтингової компанії Cowi, яка займається відновленням Миколаєва, зазначив, що до кінця війни виконувати певні роботи просто неможливо.