Як змінився рівень корупції в Україні за рік — дослідження

Корупція залишається на другому місці серед найбільших проблем України після збройної агресії рф, при цьому її рівень зростає.

Про це свідчать результати опитування, проведеного соціологічною компанією Info Sapiens на замовлення Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК).

Про лідерство корупції серед головних проблем у країні кажуть як представники бізнесу (73%), так і пересічні громадяни (72%).

До топ-5 проблем також увійшла несправедливість у системі правосуддя. Цю проблему на четверте місце ставлять респонденти обох категорій – 56% підприємців та майже 60% громадян.

Дослідження проводилося у листопаді – грудні 2023 року та включало репрезентативне опитування населення та представників бізнесу. Методом особистого інтерв’ю було опитано 2500 українців серед населення країни на підконтрольних територіях. Ще з 2100 представниками бізнесу проводились телефонні інтерв’ю.

Детальніше про корупцію

Керівник Info Sapiens Дмитро Савчук зазначив, що цьогоріч більшість населення (61,2%) вважає, що рівень корупції зріс. Серед бізнесу таких 46,3%.

При цьому результати аналогічного дослідження у 2022 році свідчили, що українці не бачили змін на рівні корупції у першому році повномасштабної агресії рф.

Зміна у рівні корупції в Україні за останні 12 місяців

Зміна у рівні корупції в Україні за останні 12 місяців. Фото: nazk.gov.ua

Щодо безпосередньо відповідальних за корупцію в Україні, то і населення (47,5%), і бізнес (48,3%) покладають відповідальність на найвище керівництво держави, зокрема, на главу держави та Офіс президента.

На другому місці у градації відповідальних за подолання корупції є Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) – таку думку висловили 36,9% респондентів серед населення України. Бізнес, своєю чергою, ставить на друге місце у сфері відповідальності Верховну Раду – 39,2% опитаних.

«Зростання неприйняття корупції населенням. Це є одним із ключових аргументів, який є основою формування у людей нульової толерантності в цілому», — прокоментував голова НАЗК Віктор Павлущик.

Для населення найпріоритетнішими сферами, які потребують очищення від корупції, є судова система (51%), митниця (38%), державна та комунальна медицина (30%). Для підприємців – митниця (58%), публічні закупівлі робіт і послуг з будівництва, ремонту та утримання автомобільних доріг (33%) та судова система (у т.ч. виконання судових рішень) – 32%.

Водночас у суспільстві сформувалась чітка позиція схвалення дій з викривання корупційних проявів. Відповідний показник за результатами опитування продовжив зростання – у 2023 році абсолютна більшість як населення (67%), так і бізнесу (90%) схвалювали діяльність викривачів корупції, що посилює потенціал країни для успішної протидії корупції в майбутньому.