Як в Україні працює Система електронних платежів: інфографіка

СЕП є системно важливою платіжною системою України, що обслуговує понад 98% міжбанківських платежів у державі. Вона забезпечує високий рівень безпеки і надійності переказу коштів між банками.

Система електронних платежів була створена Національним банком України для забезпечення розрахунків між банками та їхніми клієнтами у гривні (НБУ також виступає оператором). Вона належить до системи валових розрахунків у режимі реального часу (RTGS), це означає, що платежі обробляються та зараховуються в той самий день.

SEP

SEP Фото: НБУ

1 квітня 2023 року запрацювало нове покоління системи — СЕП-4 на базі міжнародного стандарту ISO20022. Вона працює 24/7, що означає, що платежі можна здійснювати в будь-який час доби. СЕП-4 також має більшу пропускну спроможність, ніж попередня версія, що дозволяє обробляти більше платежів за той самий час.

Учасниками СЕП є Нацбанк, українські банки та Державна казначейська служба України.

У середньому система за день обробляє близько 1,3-1,5 млн платежів на суму 696-870 млрд грн. При цьому потенціал дозволяє виконувати в 10 разів більше.

SEP

SEP Фото: НБУ

Раніше ми писали, що за словами заступника голови НБУ Сергія Ніколайчука, банківський сектор України очікує на збільшення гривневого кредитного портфеля на 10% у 2023 і 2024 роках, що зумовлено сприятливими інфляційними тенденціями та програмою «Доступні кредити 5-7-9%».