Виробництво труб в Україні зросло на 10,2% р./р. у 2023

Різке зростання імпорту з Китаю мало негативний вплив на роботу українських трубних компаній

Підприємства об’єднання “Укртрубопром” за підсумками 2023 року збільшили виробництво труб на 10,2% порівняно з 2022 роком – до 495,6 тис. т. За минулий рік трубні підприємства показали різноспрямовану динаміку виробництва:

  • “Укртрубоізол” – зростання на 43,8%;
  • «Інтерпайп Ніко Тьюб» – зростання на 13,3%;
  • “Сентравіс” – зростання на 11,7%;
  • “Оскар” – зниження на 30,5%;
  • “Трубосталь” – зниження на 42,5%;
  • «Інтерпайп НМТЗ» – зниження на 53,8%.

Галузь змогла торік показати доволі прийнятний результат навіть попри те, що більшість виробничих потужностей розташовані в прифронтових районах, а основний її центр – Нікополь – фактично на лінії фронту і потрапляє під постійні обстріли.

«За підсумками минулого року трубна галузь України продемонструвала зростання. Це сталося вперше за два роки повномасштабної війни. Однак виробничі результати за підсумками року могли бути вищими, якби імпортна продукція з Китаю не заходила у великих обсягах на вітчизняний ринок, особливо коли в Україні виробляють аналоги», – каже Георгій Польський, генеральний директор об’єднання “Укртрубопром”.

Стабільне енергопостачання протягом майже всього минулого року значною мірою підтримало динаміку виробництва трубних підприємств. Обмежувальними факторами для галузі є високі витрати на енергоносії, постійні обстріли Нікополя та логістичні проблеми. В умовах блокади українсько-польського кордону трубні компанії перенаправили фури з металопродукцією для європейських споживачів на автопереходи зі Словаччиною, Румунією, Угорщиною, але це неминуче призвело до здорожчання логістики та збільшення терміну поставок. Також проблеми виникли зі збутом продукції до країн Близького Сходу – через ризики судноплавству в Червоному морі. Частково поліпшити ситуацію з експортом може стабільна робота морського коридору в Чорному морі.

Експорт трубної продукції за підсумками 2023 року скоротився 11% порівняно з 2022-м – до 356,3 тис. т. Виручка від експорту труб за рік скоротилася на 15% р./р. – до $587,1 млн. Основними споживачами труб українського виробництва були Німеччина, США, Румунія і Польща.

Водночас минулого року різко зріс імпорт трубної продукції – у 2,8 раза в річному обчисленні, до 105,1 тис. т. Зокрема, імпорт труб з Китаю, попри встановлені торговельні обмеження, минулого року зріс у 4,7 раза, до 43 тис. т.