Укрзалізниця готує перешкоди для експорту

Український експорт може опинитися під загрозою з 1 жовтня.

Про це говориться у повідомленні Європейської Бізнес Асоціації.

«Справа в тому, що під час перевезення товарів залізницею на західному кордоні вагони мають бути переставлені з широкої української колії (1520 мм) на вузьку європейську колію (1435 мм). Для цього використовуються спеціальні візки, які надаються перевізникам «Укрзалізницею». Попри те, що ці візки вже зараз у дефіциті, «Укрзалізниця» має намір з 1 жовтня обмежити можливість користування ними для приватних власників вагонів, які вже отримали відмову у затвердженні планів перевезень на жовтень», — пояснюють у ЄБА.

І додають, що натомість «Укрзалізниця» встановила вимогу використовувати лише вагони, що знаходяться у її власності, оплата за які регулюється державним тарифом (входять до парку філії «Центр транспортної логістики») для перевезень в експортному напрямку. Це відбулось без попередження учасників ринку та попередніх консультацій. Як повідомляють учасники асоціації, це рішення є раптовим та суттєво впливає на можливість виконання плану експорту, який відіграє ключову роль у забезпеченні стійкості національної економіки завдяки стабільному надходженню валютних коштів.

«У поточних умовах, коли морські порти заблоковані та діють заборони на імпорт сільгосппродукції з боку сусідніх європейських держав, бізнес вкрай обмежений у виборі маршрутів для експорту власної продукції. Наявні маршрути мають обмежену пропускну здатність, а їх використання здорожчує вартість продукції. Через це собівартість продукції балансує на межі збитковості, а подекуди виробництво вже є нерентабельним для бізнесу. Будь-які обмеження, які вводяться всередині країни, створюють додаткові труднощі для компаній на тлі вже існуючих зовнішніх обмежень», — коментує менеджер Комітету з логістики Європейської Бізнес Асоціації Дар’я Січкар.

Зміна умов перестановки вагонів на європейську колію може вже найближчим часом призвести до суттєвого зниження обсягів експорту та, відповідно, зменшення валютних надходжень в економіку країни. Зважаючи на це, асоціація звернулась до віцепрем’єр-міністра з відновлення України — міністра розвитку громад, територій та інфраструктури та голови правління АТ «Укрзалізниця» із проханням скасувати рішення про заборону використання візків для перестановки вагонів на європейську колію для власників приватних вагонів.