Укрспирт опинився на межі банкрутства

Найбільший виробник спирту та державний монополіст ДП «Укрспирт» з квітня 2023 року повністю припинило виробничу діяльність та має багатомільйонну прострочену заборгованість перед державним бюджетом та іншими кредиторами.

Як говориться у повідомленні Держаудитслужби України за результатами фінансового аудиту діяльності ДП «Укрспирт», підприємство знаходиться на межі банкрутства.

Зазначається, що 2020 року розпочалася демонополізація і реформування спиртової галузі. За прогнозами, до державного бюджету мало б надійти близько 5 млрд грн. Приватизація місць провадження діяльності (МПД) та зберігання спирту  ДП «Укрспирт» мала бути завершена ще 2021 року (відповідно до Програми реформування та розвитку спиртової галузі на 2020–2023 роки).

«Натомість станом на 1 квітня 2024 року залишаються неприватизованими 8 підприємств, що входять до ДП «Укрспирт», унаслідок чого ДП «Укрспирт» не отримало 95,7 млн грн запланованих надходжень від приватизації (балансова вартість майна, яку мав би окремо сплатити переможець аукціону).

Крім того, підприємство понесло понад 70 млн грн додаткових витрат на утримання непрацюючих підприємств і втрати активів на 5,2 млн грн», — підрахували у Держаудитслужбі.

Це стало причиною непогашення ДП «Укрспирт» до кінця 2023 року простроченої заборгованості перед державним бюджетом та іншими кредиторами.

«Також унаслідок неефективних управлінських рішень колишнього керівництва ДП «Укрспирт» щодо несвоєчасного виконання рішення Антимонопольного комітету України підприємство зазнало непродуктивних витрат на сплату нарахованої пені на суму 33 млн грн.

Загальна сума виявлених недоліків та порушень під час використання майна і коштів підприємств становить понад 330 млн грн», — уточнили у відомстві.

Окремо аудитори звертають увагу, що невиконання ДП «Укрспирт» своїх зобов’язань перед бюджетом та контрагентами (через нестачу обігових коштів) призведе до додаткових витрат через сплату штрафних санкцій у розмірі 29,3 млн грн та у разі винесення судами рішень на користь позивачів за іншими справами — на суму 8,4 млн грн.