Український бізнес відчуває посилення фіскального тиску

Бізнес погіршив оцінку податкового режиму в Україні у воєнний час.

Про це свідчать результати опитування «Податковий індекс» за 2022 рік, яку Європейська Бізнес Асоціація провела разом з EY в Україні.

Учасники опитування погіршили інтегральне значення індексу до 2,97 балів з 5-ти можливих (у 2021 році воно становило 3,01).

«Найнижчу оцінку серед складників індексу отримав фактор адміністрування податків і підготовки податкової звітності — 2,74 балів з 5-ти можливих. Так, 41% респондентів оцінюють цю процедуру задовільно, тоді як 39% вважають її обтяжливою, серед яких 8% — дуже обтяжливою, і 20% вважають її легкою. Найбільше респонденти скаржаться на кількість часу, який вони витрачають на підготовку податкової звітності та сплату податків», — говориться у повідомленні асоціації.

Якість податкового законодавства отримала дещо вищу загальну оцінку, ніж минулого року, яка склала 2,86 балів. Серед респондентів 40% оцінюють якість податкового законодавства задовільно, а 26% — позитивно. Однак дещо зросла кількість незадоволених респондентів — з 30% до поточних 34%.

«Несуттєво зросла оцінка якості податкового обслуговування — до 3,04 балів. Загалом майже незмінним залишилось співвідношення респондентів із позитивним та негативним сприйняттям якості обслуговування податковими органами (позитивно — 35%, задовільно — 39%, 26% — незадовільно)», — додали у ЄБА.

За відгуками 43% опитаних, з початку повномасштабного вторгнення їм було легко сконтактувати з податковою службою. Водночас 18% повідомили про труднощі в комунікації, а 40% оцінили її задовільно.

«Хоча вкотре фактор оцінки фіскального тиску перебуває у нейтральній площині — 3,24 бали, цьогоріч респонденти повідомили про певне посилення фіскального тиску порівняно з минулим роком. Так, кількість респондентів, що не відчули жодних проявів тиску по відношенню до своєї компанії, суттєво зменшилась — лише 4% респондентів відзначили відсутність тиску (у 2021 році таких було 36%)», — свідчать результати опитування.

Серед проявів фіскального тиску бізнес виділив необґрунтовані трактування податкового законодавства контролюючими органами та необґрунтовані інформаційні запити і блокування податкових накладних.

«Задовільним чином були вирішені питання тільки 7% бізнесів, що звертались із запитами до податкових органів, ще у 75% питання були вирішені частково, а у 18% — не вирішені взагалі», — підсумували в асоціації.