Українське вино поїхало до майже пів сотні країн світу

Виноробна галузь України через повномасштабну війну зазнала значних втрат, але, попри це, торік вдалося експортувати українське вино до 49-ти країн світу.

Про це заявив міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський.

«Наше вино було представлено на низці міжнародних виставок, а на найбільшому винному конкурсі у світі Decanter World Wine Competition 2023 Україна здобула 37 нагород. Ми відновили членство в Міжнародній організації виноградарства та виноробства (International Organisation of Vine and Wine). Тобто потенціал нашої галузі високо оцінений на міжнародній арені, але, безумовно, для подальшого економічного розвитку та налагодження торговельних відносин цей сектор потребує змін на законодавчому рівні та  підтримки держави», — цитує його слова пресслужба Мінагрополітики.

Представники виноробного ринку пояснили представникам уряду, що необхідно зняти обмеження щодо надання державної підтримки підприємствам первинного виноробства, які не розливають продукцію у споживчу тару і не реалізують її кінцевому споживачу, а є лише ланкою в процесі виробництва. Йдеться про зміни до Закону України «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні».

Також треба знизити акцизний податок на ігристі вина та скасувати їх маркування марками акцизного податку, оскільки це вже є в країнах ЄС: Греції, Іспанії, Італії, Болгарії та інших. На думку фахівців, необхідно виключити столові вина з переліку підакцизних товарів, як це працює в 15-ти країнах ЄС. Для реалізації цих ініціатив потрібно внести відповідні зміни до Податкового кодексу України.

Крім того, для розвитку галузі дуже важливо підтримати малих виробників й прийняти проєкт Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розвитку виробництва виноробної продукції та спрощення господарської діяльності малих виробництв виноробної продукції» (№9030). У законопроєкті йдеться про зменшення вимог до матеріально-технічної бази малих виробників продукції, оскільки їм надається право закуповувати сировину (виноград, плоди, ягоди, мед) українського походження. А ще — дозволити їм розливати вина у металеві банки із харчового алюмінію, а також кеги із алюмінію та нержавіючої сталі.

Відповідно до вимог регламенту ЄС 2021/2117 від 02.12.2021 року, потрібно прийняти законопроєкт №9139, який передбачає, зокрема, створення єдиної державної інформаційної системи «Виноградарсько-виноробний реєстр» та введення вимог до виробництва та обігу вин.