Україні для збереження урожаю овочів необхідно до 12 млрд грн

Щонайменше 300 тис. т потужностей для зберігання овочів необхідно побудувати в Україні.

Таку думку висловив комерційний директор ТОВ «Ван Дайк Технікс» Андрій Марущак агентству «Інтерфакс-Україна».

За його інформацією, в Україні в довоєнний час сумарно існувало близько 800 тис. т потужностей для зберігання овочів, з них 600 тис. т призначалися для зберігання картоплі, а 200 тис. т було виділено під інші овочі, і це вважалося дефіцитом потужностей. Оптимальний обсяг із урахуванням потреби внутрішнього ринку становив 1,4 млн т зберігання картоплі та 300 млн т овочів, але вони не були побудовані через дефіцит коштів у аграріїв.

«У найбільшому овочівничому регіоні країни, Каховському, діяло овочесховище на 150 тис. т, з яких знищено внаслідок затоплення близько 100 тис. т. Після звільнення від окупації відновити встановлене там вентиляційне та холодильне обладнання, а також лінії сортування, фасування та вагове обладнання буде неможливо», — розповів експерт.

За його інформацією, оптимальний обсяг потужностей для зберігання моркви для задоволення потреб внутрішнього ринку наразі становить 80 тис. т, буряку — 20 тис. т, цибулі — 120 тис. т, капусти — 80 тис. т.

«Овочівники України в останнє десятиліття будували овочесховища потужністю в середньому 2-5 тис. т, для чого необхідно витратити близько 100-150 млн грн. Крім того, в такому сховищі необхідно встановити сортувальну лінію потужністю 2-5 т/год, середня вартість якої 4-8 млн грн», — пояснив він і додав, що на окупність такої інвестиції в довоєнний час потрібно було 5-6 років.

За підрахунками експерта, сумарно на відновлення знищених у Каховці 100 тис. т овочесховищ необхідно 3-4 млрд грн. А для виходу на оптимальні обсяги зберігання овочів сума цієї інвестиції має становити 9-12 млрд грн.