Україна увійшла до топ-10 постачальників лохини до Британії

Україна за підсумками календарного 2023 року вже точно залишиться в топ-10 найбільших постачальників свіжої лохини на ринок Великої Британії.

Як зазначають аналітики EastFruit, Велика Британія є лідером у Європі за обсягами споживання лохини як загалом, так і з розрахунку на одного жителя з великим відривом від решти.

Загалом Україна поставила до Великої Британії 390 т свіжої лохини — на 11% більше, ніж роком раніше. Ця країна стала п’ятим найбільшим ринком збуту для експортерів з України, після Польщі, Нідерландів, Грузії та Німеччини.

«Велика Британія для постачальників з України не є поки що пріоритетним ринком збуту лохини, тому що для постачань до цієї країни потрібні значні обсяги й регулярність постачань протягом максимального періоду часу. Щоб виходити на цей ринок, українським виробникам і експортерам потрібно консолідувати зусилля, уніфікувати сорти, стандарти вирощування, доопрацювання та пакування. Також для доступу на цей ринок доводиться витрачати значні додаткові ресурси на додаткову сертифікацію, що також має сенс лише в разі значних обсягів торгівлі», — пояснює економіст інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак.

Він зазначає, що і переваги на цьому ринку значні — ціни за поставлену лохину до Великої Британії зазвичай вищі, ніж під час постачань на інші ринки збуту. Тож найближчими роками Велика Британія неминуче ставатиме дедалі важливішим ринком для українських експортерів лохини, вважає фахівець.

Найбільшим постачальником лохини до Великої Британії за перші 10 місяців 2023 року було Марокко. Однак, за підсумками року, першу позицію в рейтингу, найімовірніше, поверне собі Перу, попри зниження обсягів виробництва лохини та її експорту. До п’ятірки головних постачальників входять також Іспанія і Польща. Потрібно зазначити, що, ймовірно, частина лохини, яка поставляється до Великої Британії з Польщі, — це українська ягода, тому що близько 1,1 тис. т свіжої лохини з України у 2023 році було експортовано саме до Польщі, додають аналітики.