Україна йде на сезонний рекорд експорту ріпаку

Виробництво та експорт насіння ріпаку в 2022/23 МР в Україні стали рекордними. На зовнішні ринки буде відвантажено 3,4 млн т цієї олійної, що на 26% вище показника минулого сезону.

Про це повідомила директор з маркетингу ІА «АПК-Інформ» Ірина Озіп.

«У новому сезоні врожай даної олійної може бути зібраний не нижче показника 2022 року — близько 3,6 млн т, а от експорт має наразі більше ризиків, ніж минулого року», — підкреслила спікер.

На даний момент, за її словами, прогноз щодо експорту ріпаку в 2023/24 МР є оптимістичним і становить близько 3,4 млн т. Однак темпи та обсяги можуть бути більш розтягнутими в часі, ніж зазвичай, і будуть залежати від низки факторів.

По-перше, виключення в найближчі місяці основних країн-імпортерів українського ріпаку — Румунії та Польщі — через продовження заборони експорту української олійної до 5-ти країн ЄС до середини вересня. Ірина Озіп зазначила, що 55% від загального експорту даної олійної в липні-травні 2022/23 МР припало якраз на Румунію, Польщу, Словаччину, Угорщину та Болгарію. Але водночас і частка України збільшилася до 42% в загальному імпорті ріпаку Євросоюзом.

Крім того, велику роль відіграють очікування збільшення виробництва даної олійної в ЄС на тлі зниження цін на ріпакову олію, криза в секторі біопалива теж не додає оптимізму українському ринку.

«До того ж на початок нового сезону ріпаку в Україні якраз припадає наступна пролонгація «зернової угоди», внаслідок чого очікується посилення навантаження на логістику в напрямку портів Дунаю та західних кордонів і, як наслідок, збільшення термінів відвантаження», — додала експерт.