Річний прибуток до 12% у доларах. В Україні з’явився новий напрямок інвестицій у нерухомість

2023 року в Україні з’явилося кілька інвестиційних фондів, які спеціалізуються на вкладенні коштів у будівництво комерційної нерухомості (REIT-фонди). Купівля “вільно конвертованих цінних паперів” такого фонду може принести прибуток 8-12% річних у доларовому еквіваленті, що вигідніше за інші доступні напрямки для інвестицій в Україні.

Про це UBR.ua розповів співзасновник і керуючий партнер компанії INSPI Development Володимир Семенцов. Він порівняв прибутковість REIT-фондів з депозитами: 2023 року прибутковість гривневих депозитів не перевищить 6% з урахуванням інфляції, валютних – 3%. При цьому вкладник має сплатити податок на прибуток з депозиту (18% ПДВФО і 1,5% військового збору).

Щодо оподаткування вкладень у REIT-фонди, то податок за інвестора сплачуватиме інвестиційний фонд: це 9% податку на дивіденди, 1,5% військового збору і винагорода фонду у розмірі до 1-1,5%. Тобто з інвестора буде вираховано лише 11-12% у гривневому еквіваленті”, – каже Семенцов.

REIT-фонди “за своєю суттю є “керівними” компаніями, які спрямовують отримані кошти на інвестування об’єктів доходної нерухомості”, пояснив співзасновник INSPI. Левова частка прибутку таких фондів – орендні платежі, що дають стабільні та прогнозовані грошові надходження.

За його словами, на даний час найпопулярнішими для інвестування з нуля є об’єкти комерційної нерухомості у таких сегментах, як логістика, торговельна нерухомість, а також сервісні апартаменти.

Семенцов зазначив, що перші REIT-фонди, які з’явилися в Україні – “пілотні”, їх мета – розвідування або аналіз кон’юнктури ринку нерухомості. Він вважає, що протягом 2-3 років після перемоги України у війні може з’явитися кілька фондів, створених девелоперами спільно з комерційними банками, діяльність яких буде зосереджена на об’єктах переважно комерційної нерухомості, елітних ЖК (клубних будинках), а також сервісних апартаментах у форматі live-work-play (мають “готельне” обслуговування, кав’ярні, фітнес-центри, магазини, невеликі ТЦ, коворкінги, паркінги тощо).

Нині відбуваються тектонічні зміни у свідомості: триває переосмислення житла як необхідної власності. Для молодого покоління головним у щирокому сенсі стає “місце життя” залежно від переваг і конкретних потреб людини у певному відрізку долі“, – пояснив Семенцов перспективність вкладень у сервісні апартаменти.

Семенцов вважає, що у створенні REIT-фондів в Україні будуть переважно зацікавлені потужні українські девелоперські компанії, які планують реалізувати одночасно від 3 до 5 масштабних проектів у різних сегментах нерухомості. Крім суто українських REIT-фондів, на ринок можуть вийти і 3-5 міжнародних спеціалізованих фондів, яких насамперед цікавитимуть об’єкти з бюджетами від $10 млн до $100 млн і мінімальною прибутковістю 7-8% річних.

Кілька міжнародних REIT-фондів вже готові вийти на український ринок і приєднатися до повоєнного відновлення країни. Однак для “шаленого” інвестиційного розвитку однією з найважливіших вимог, що висуваються міжнародними компаніями, є створення сприятливих і прозорих умов ведення бізнесу, відсутність політичних і корупційних перепон“, – наголосив експерт.