Підсумки сезону ріпаку: скорочення переробки і переорієнтація експорту

На ринку ріпаку України у 2022/23 МР відбувались зміни у експорті та переробці.

Про це розповіла аналітик олійного ринку «УкрАгроКонсалт» Світлана Купрєєва.

Вона нагадала, що посівна площа ріпаку торік склала 1435 тис. га (+24% до 2021/22 МР), урожайність була нижчою на 0,3%, а валовий збір виявися на 21% вищим за попередній сезон.

«Втрати озимого ріпаку — 13%. Показник враховує втрати після перезимівлі, яка пройшла досить успішно, та за рахунок окупації росією частини території України коригування протягом сезону відбувалось, зважаючи на поточну ситуацію», — пояснила експерт.

Частка експорту ріпаку у врожаї перевищила 94%.

«Експортний сезон нетипово розтягнутий у часі, темпи експорту ріпаку залишаються вищими за минулорічні, починаючи з жовтня і до завершення маркетингового року», — додала Купрєєва, зауваживши, що відбулася часткова переорієнтація експорту на наземну логістику.

У географічній структурі експорту зміцнилася позиція країн ЄС — майже до 90% всього експорту проти 67% за підсумками 2021/22 МР. Туреччина перейшла до регулярних закупівель українського ріпаку та посіла третю позицію у рейтингу покупців

Водночас переробка ріпаку скоротилась через зростання експорту.

Крім того, експорт ріпакової олії скоротився на 50% відносно 2021/22 МР та ріпакового шроту — на 59%.

«Відбулось звуження ринків збуту. Відвантаження в умовах війни майже обмежені країнами ЄС, частка яких на ринку ріпакової олії зросла до 94% проти 76% роком раніше, на ринку ріпакового шроту — залишилась на рівні 77%», — додала експерт.