Переробка соняшнику в Україні майже досягла довоєнного рівня

Переробка соняшнику в Україні збільшилася у березні до тримісячного максимуму, склавши близько 1,49 млн т (+9% до лютого; +10% до березня 2023 р.).

Про це повідомляє ІА «АПК-Інформ».

Усього за 7 місяців 2023/24 МР в Україні було перероблено майже 9,3 млн т цієї олійної, що на 11% перевищило показник в аналогічний період попереднього сезону. Також це стало максимальним обсягом для зазначеного періоду за останні 3 сезони, наблизившись до показника довоєнного періоду (9,6-10,5 млн т для вересня-березня).

«Високим темпам переробки сприяє перш за все збільшення експорту соняшникової олії поточного сезону, який забезпечує відносно стабільна робота портів Одеси та Дунаю», — пояснили аналітики.

Водночас, з огляду на нижчий урожай соняшнику торік проти довоєнного рівня, запаси олійної на початок квітня, за оцінкою експертів, становлять близько 4,5-5 млн т (всього залишки у аграріїв та вже законтрактовані обсяги у переробників). Це є мінімальним показником для останніх трьох сезонів.

Таким чином, усього за сезон-2023/24 переробка соняшнику може становити близько 13,3-13,8 млн т, що поступається показнику попереднього сезону як мінімум на 4% і певною мірою буде залежати від ситуації на експортному ринку даної культури.

Так, поступове налагодження експорту соняшнику до ЄС та знижене імпортне мито на олійну в Туреччині може сприяти збільшенню обсягів відвантаження даної культури на зовнішні ринки, проте більш привабливий ціновий рівень внутрішнього ринку поки що буде стримувати дану тенденцію, вважають фахівці.

«У цілому обсяги експорту соняшнику залишаються значно нижчими порівняно з минулорічними, внаслідок чого посилення конкуренції поки що спостерігається лише в південних областях», — відзначають експерти.

Крім того, більш стрімкому збільшенню експорту даної культури перешкоджає надто складний режим отримання ліцензій на імпорт української олійної в Болгарії.