Німеччина та Бельгія подвоїли імпорт малини з України, Британія збільшила у 14 разів

Україна вже почала процес диверсифікації експорту замороженої малини, знижуючи залежність від постачань на ринок Польщі, яка вважається одним із найменш надійних торговельних партнерів у регіоні.

Як пояснюють аналітики EastFruit, це дає змогу українським експортерам замороженої ягоди не тільки значно знизити ризики бізнесу, а й підвищити доходи від реалізації продукції.

Зокрема, за перші три квартали 2023 року Україна змогла знизити питому вагу експорту замороженої малини до Польщі одразу на цілих 14% (з 62% до 48%). При цьому на тлі зростання загального обсягу експорту замороженої малини з України за вказаний період на 29% (8,1 тис. т) обсяг експорту до Польщі знизився.

«Найбільший приріст експорту української замороженої малини відзначено до Німеччини, яка, до речі, є головним і традиційним ринком збуту малини для Польщі. Прямі постачання замороженої малини з України за перші 9 місяців 2023 року в Німеччину зросли у 2,2 раза (на 3 тис. т) і досягли 5,5 тис. т. Крім того, це рекордні обсяги експорту в цю країну з України за цей період. Аналогічні темпи приросту експорту замороженої малини з України зафіксовано і в напрямку Бельгії», — уточнюють фахівці.

У відносному вимірі найбільший приріст постачань відзначався до Великої Британії, яка за перші три квартали 2023 року збільшила закупівлі української замороженої малини в 14 разів, увійшовши до десятки найбільших ринків збуту. Також дуже важливою тенденцією є безперервне зростання постачань замороженої малини з України на ринок США, де ціни значно вищі, ніж у Європі.

«Для України зараз дуже важливо диверсифікувати експорт замороженої малини для підвищення середньої ціни реалізації продукції. Ці додаткові доходи вкрай важливі для підтримки тих, хто малину вирощує. Тим паче, що я очікую відновлення попиту на заморожену малину у світі вже наступного сезону, і зараз потрібно не знижувати, а розширювати обсяги вирощування цієї ягоди. Однак для успішної диверсифікації експорту потрібні інвестиції в доопрацювання продукції — в оптичне сортування, паковання та логістику», — говорить економіст інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак.

Також зазначається, що у 2023 році Польща знизила обсяги експорту замороженої малини, а Україна за перші 9 місяців наростила їх на 29%. Наступного року, за оцінками експертів, обсяги виробництва ягоди в Польщі та Сербії знизяться, що дасть змогу Україні наблизитися до цих лідерів світового експорту малини й з часом, можливо, навіть їх випередити.