Невизначеність із зерновим коридором руйнує плани переробників соняшнику

Невизначеність із роботою зернового коридору після 19 листопада заважає виробникам планувати обсяги переробки соняшнику в Україні, тому вони змушені опускати закупівельні ціни на нього.

Про це пише GrainTrade.

Водночас експортні ціни на соняшник знову зростають, що збільшує обсяги експорту, тому переробників турбує, чи вистачить їм сировини для стабільної роботи підприємств до кінця 2022/23 МР, особливо з огляду на цьогорічне зменшення врожаю.

Один із бенефіціарів компанії «ГрадОлія» запропонував створити робочу групу за участю представників Мінагрополітики та Укроліяпрому для розгляду можливості підвищення мита на експорт соняшнику з 3,5% до 10%, щоб продавати високодохідну олію, а не сировину.

Скорочення врожаю соняшнику до 9-10 млн т (у порівнянні з торішніми 17 млн т) залишить Україну без робочих місць та валютних надходжень, — заявляють у компанії та закликають міністерство стимулювати переробку  соняшникової олії в Україні, а також її очищення та фасування перед продажем.

Зараз закупівельні ціни на соняшник залишаються на низькому рівні — 14-15 тис. грн/т, або 385-410 $/т з доставкою на завод — на тлі низьких цін на соняшникову олію та невизначеності з постачанням шроту до портів. Але зростання попиту та експортних цін з боку ЄС розвертає поставки соняшнику в бік кордонів.

За соняшник з доставкою до Румунії, Угорщини та Болгарії пропонують 560-580 $/т, що дозволяє експортерам платити 14000-14500 грн/т на базисі FCA-господарство за умови транспортних витрат у межах 4500-5500 грн/т, сплати експортного мита 3,5% та отримання компенсації ПДВ під час експорту, маючи при цьому незначні прибутки.

«З початку війни Україна експортувала 1,7 млн т соняшнику, що дозволило фермерам отримати хоч якісь кошти для проведення польових робіт під час простоїв переробних заводів. Водночас Болгарія придбала рекордні 500 тис т вітчизняного соняшнику. В поточному сезоні, попри збільшення площ сівби, Болгарія збере 2-2,1 млн т соняшнику, що відповідатиме торішньому рівню, тому вона зацікавлена у збільшенні обсягів імпорту та переробки соняшнику з України», — додають експерти.

В Україні станом на 21 жовтня з 68% площ, або 3,2 млн га намолочено 7 млн т соняшнику з урожайністю 2,19 т/га, тому загальний врожай не перевищить 10 млн т.

Ціни попиту на соняшникову олію залишаються на низькому рівні 1000-1050 $/т з доставкою в порт або 1150-1200 $/т з доставкою до Польщі або Болгарії. Ціни попиту на соняшниковий шрот відновилися до рівня 150-180 $/т з доставкою в порт та 250-300 $/т з доставкою до країн ЄС.

В рф опади затримують збирання врожаю, тому з 4,4 млн га там зібрано 8 млн т соняшнику з урожайністю 1,8 т/га, тоді як торік з 7,9 млн га було намолочено 12,7 млн т з урожайністю 1,62 т/га. Місцеві агенції знизили прогнози врожаю з 17 до 16-16,4 млн т, що все одно перевищить торішній показник завдяки збільшенню площ сівби.

«Активний експорт соняшникової олії з рф тисне на ціни української олії, яку і так реалізовують з великим дисконтом через високу вартість фрахту та страхування судів, що заходять в чорноморські порти України», — підсумували аналітики.