Наскільки впали доходи українців: результати дослідження

Соціологічне дослідження, проведене Київським міжнародним інститутом соціології, засвідчило, що, попри зниження доходів і складну воєнну ситуацію, самооцінка українцями свого фінансового благополуччя залишається досить стабільною. Деякі демографічні групи, як-от молодь, люди з вищою освітою та міські жителі, більш позитивно оцінюють своє фінансове становище.

Після початку війни громадяни України продемонстрували незначний зсув у самовідчутті добробуту, навіть на тлі помітного зниження доходів.

Цей факт було виявлено під час соціологічного дослідження, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС) за допомогою телефонних опитувань у період з 26 травня по 5 червня.

Згідно зі звітом КМІС:

«Не дивлячись на об’єктивне зниження доходів двох третин населення України, самооцінки добробуту майже не змінилися, бо запити людей під час війни істотно знизилися, вони частіше задовольняються тим, що мають, і вважають, що їм вистачає на їжу або одяг навіть за істотного зниження доходів».

Спочатку, до військового втручання, близько 22% людей сприймали свій достаток як «високий». Після вторгнення цей показник знизився до 16-17%, але до травня 2023 року повернувся до 23%.

У період з лютого 2022 року по травень 2023 року 35-36% населення класифікували свій добробут як «середній».

Частка учасників опитування, які оцінили своє фінансове становище як вкрай погане, становила 9% до вторгнення. Однак до травня 2023 року вона знизилася до 7%. Крім того, 33% опитаних визначили свій добробут як «низький».

Рівень фінансового становища сім'ї

Рівень фінансового становища сім’ї. Фото: Київський міжнародний інститут соціології (КМІС).

Проте в реальному вираженні фінансове становище українців значно погіршилося після повномасштабного вторгнення Росії: 64% населення відчули зниження доходів, а 27% втратили роботу внаслідок вторгнення. З’явилася й нова категорія громадян — ті, хто втратив своє майно та будинки.

Серед тих, хто оцінив своє матеріальне становище більш позитивно, — молоді люди (18-29 років), люди з вищою освітою, чоловіки, мешканці великих міст і жителі Західної України. Різниця між внутрішньо переміщеними особами та іншими українцями в цьому відношенні незначна.

Дослідження проводилося методом випадкової вибірки номерів мобільних телефонів і включало 2013 респондентів, усі старші за 18 років, які проживають у регіонах, що не перебувають під окупацією.

Контекст

Rakuten Viber запитав українців, чи змінилася в них ситуація з роботою і доходом за період повномасштабної війни та в якому форматі вони працюють. Третина респондентів (31%) відповіли, що працюють, але дохід суттєво зменшився. Ще 9% відзначили незначне зниження заробітної плати. Детально ситуацію ми описали тут.

Підсумок

Результати опитування свідчать, що українці, попри економічні труднощі, зберігають стійкість і рішучість домагатися своїх цілей за підтримки західних союзників.

Самооцінка фінансового становища сім’ї є важливим показником стабільності в умовах війни.