Наскільки стало менше непрацюючих кредитів у 2023

Протягом 2023 року частка та обсяги непрацюючих кредитів (NPL) в українських банках дещо скоротились.

Про це свідчать дані Національного банку України (НБУ).

Так, станом на 1 січня 2024 року частка NPL у банківському секторі скоротилась до 37,4% — на 0,8% порівняно з показником за аналогічний період торік.

Що стосується обсягу непрацюючих кредитів, то за рік він скоротився на 9,7 млрд грн — до 422,4 млрд грн.

Чому стало менше NPL

За даними НБУ, головною причиною скорочення частки NPL було зростання кредитного портфеля, адже кредитування триває в умовах повномасштабної війни.

У 2023 році (завдяки поліпшенню попиту на гривневі кредити з огляду на відновлення бізнес-активності) портфель чистих корпоративних кредитів зростав сім місяців поспіль, у тому числі поза межами державних програм. Зростають роздрібні незабезпечені споживчі та іпотечні позики.

Інші причини скорочення частки непрацюючих кредитів – реструктуризація та подальше відновлення обслуговування проблемної заборгованості корпоративними клієнтами, що відбулося переважно в державних банках, а також списання непрацюючих кредитів фізичним особам.

Чому NPL все ще так багато

В Нацбанку визнали, що попри активну роботу банків із врегулювання непрацюючих кредитів, їхня частка залишається досить високою.

Вагомою причиною цього є повномасштабна війна, яка зумовила нову хвилю дефолтів клієнтів. Згідно із дослідженням НБУ, у жовтні 2023 року «воєнні» непрацюючі кредити бізнесу становили 31% їхнього загального обсягу.

За даними аналізу, більшість «воєнних» NPL не пов’язані безпосередньо з окупацією або руйнуванням, тож ці позичальники зможуть поновити обслуговування позик з подальшим відновленням економіки.

Крім того, фінустанови активно працюють із проблемними активами, передусім проводять реструктуризації. За даними опитування, банки реструктурували 73 млрд грн, або понад 89% «воєнних» непрацюючих кредитів.

Кредити боржників, основні активи яких втрачені чи розташовані на окупованих територіях або в зоні бойових дій, зарезервовані більше ніж на 77%.